گروهی از محققان در مورد نزدیکترین سیاهچاله به زمین اختلاف نظر دارند

[ad_1]

در سال 2020، تیمی از محققان به رهبری ستاره شناسان در رصدخانه جنوب اروپا (ESO) گفتند که نزدیک ترین سیاهچاله به زمین را در فاصله 1000 سال نوری از ما در منظومه HR 6819 کشف کرده اند، اما این گروه نظر متفاوتی داشت. دال

به گزارش ایسنا، بر اساس یک مطالعه جدید، نزدیکترین منظومه سیاهچاله به زمین که در فاصله 1000 سال نوری از زمین قرار دارد، در واقع سیاهچاله ندارد. در آن زمان، محققان گفتند که سیاهچاله از هر سیاهچاله دیگری که تا به حال کشف کرده بودند به منظومه شمسی نزدیکتر است و بخشی از یک منظومه سه گانه است که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است. محققان در یک مطالعه اخیر بیان کردند که عملا هیچ سیاهچاله ای در HR 6819 وجود ندارد، اما در عوض یک سیستم دو ستاره “خون آشام” در یک تکامل نادر و کوتاه مدت است.

مطالعه اولیه روی HR 6819 توجه بسیاری از مطبوعات و دانشمندان را به خود جلب کرد و در سال 2020، محققان در مورد کشف خود گفتند:

پتر هادراوا، دانشمند برجسته در آکادمی علوم چک در پراگ و یکی از نویسندگان این مطالعه، گفت: «ما از اینکه متوجه شدیم این اولین منظومه ستاره‌ای سیاه‌چاله است که با چشم غیر مسلح دیده می‌شود، شوکه شدیم. این منظومه در صورت فلکی تلسکوپ قرار دارد و آنقدر به ما نزدیک است که ستارگان آن را می توان از نیمکره جنوبی در یک شب تاریک با آسمان صاف بدون دوربین دوچشمی یا تلسکوپ دید.

توماس ریوینیوس، دانشمند رصدخانه اروپایی که این مطالعه را که در مجله Astronomy & Astrophysics منتشر شده است، می‌گوید: «این سیستم نزدیک‌ترین سیاه‌چاله به زمین است که اکنون از آن آگاه هستیم.

این تیم ابتدا بخشی از سیستم به نام “HR 6819” را مشاهده کردند که از دو ستاره تشکیل شده است. با این حال، هنگامی که مشاهدات خود را تجزیه و تحلیل کردند، از یافتن وجود سیاه چاله ای به نام “HR 6819” که هنوز کشف نشده بود بسیار شگفت زده شدند. مشاهدات با طیف‌سنجی FEROS در تلسکوپ 2.2 متری MPG / ESO نشان می‌دهد که یکی از دو ستاره مرئی هر 40 روز یک بار به دور یک جسم نامرئی می‌چرخد، در حالی که ستاره دیگر در فاصله‌ای دور به دور ستاره می‌چرخد. داخل آن واقع شده است.

اخیراً محققان بلژیکی یافته‌های محققان را دوباره بررسی کردند و دریافتند که «نزدیک‌ترین سیستم سیاه‌چاله» به زمین در واقع سیاه‌چاله ندارد. یک مطالعه جدید به رهبری جولیا بودنشتاینر، دانشجوی دکترا در دانشگاه کاتولیک بلژیکی لوون، توضیح متفاوتی برای داده ها ارائه می دهد: آنها از تلسکوپ VLT و تلسکوپ VLTI استفاده کردند. به گفته محققان، HR 6819 می تواند منظومه ای باشد که تنها دو ستاره در مدار 40 روزه خود داشته باشد و اصلا سیاهچاله ای وجود نداشته باشد.

انتهای پیام/

[ad_2]
sorsec

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

سفیر ایران در اتریش به شناسایی سناتور آمریکایی پاسخ داد

[ad_1] سفیر ایران در اتریش در واکنش به توئیت یک سناتور آمریکایی که به صراحت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.