کشف غیرمنتظره برای درمان سرطان ریه

[ad_1]

محققان آمریکایی به کشف غیرمنتظره ای دست یافته اند که می تواند به درمان سرطان ریه کمک کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیوز مدیکال نت، یک کشف غیرمنتظره در مرکز سرطان دانشگاه ویرجینیا (مرکز سرطان UVA) به دانشمندان این امکان را داد که از پیشرفت “سرطان سلول کوچک ریه” (SCLC) در موش های آزمایشگاهی جلوگیری کنند. این یافته شگفت انگیز می تواند راه را برای درمان های جدید برای استفاده انسانی هموار کند.

تیم به رهبری دکتر. Kwon-Sik Park و همکاران جان بوشولر، به دنبال درک جهش در ژن EP300 و نقش آن در ایجاد تومورهای سلول کوچک سرطان ریه بود. آزمایشات آنها نشان داده است که این ژن پروتئینی با خواص شگفت انگیز تولید می کند که می تواند سرطان ریه سلول کوچک را تحریک کرده و از آن جلوگیری کند. با مسدود کردن عملکرد این ژن به عنوان محرک تومور، محققان توانستند از تشکیل و گسترش سرطان جلوگیری کنند. این هم برای نمونه های سلولی و هم برای موش های آزمایشگاهی صادق بود.

با توجه به نقش اساسی این پروتئین در تشکیل تومور، این یک هدف گمراه کننده برای محققانی است که به دنبال توسعه روش های درمانی جدید برای سرطان ریه سلول کوچک، که یک نوع بسیار خطرناک سرطان است، می باشد. به طور کلی، بقای پنج ساله بیماران مبتلا به این سرطان تنها حدود هفت درصد است.

دکتر دکتر می گوید: «قابل توجه ترین جنبه یافته های ما این است که آسیب پذیری منحصر به فرد EP300 را در سطح مولکولی توصیف کرده ایم. پارک با توجه به جهش‌های تکرارشونده EP300 که در طیف گسترده‌ای از سرطان‌ها یافت می‌شود، امیدوارم که مفهوم هدف قرار دادن دامنه “KIX” در ژن EP300 بیشتر برای درمان سرطان مورد استفاده قرار گیرد.

سرطان ریه سلول کوچک

سرطان ریه سلول کوچک مسئول حدود 13 درصد از تمام تشخیص های سرطان ریه است. اگر سرطان قبل و قبل از گسترش سرطان در خارج از ریه تشخیص داده شود، درمان معمولاً بهتر عمل می کند، اما سرطان به سرعت پیشرفت می کند و اغلب زمانی که گسترش یافته است، تشخیص داده می شود. سیگار کشیدن یکی از عوامل خطر اصلی است. گزینه های درمانی کنونی شامل جراحی، شیمی درمانی، رادیوتراپی و ایمونوتراپی است، اما این روش ها در اکثر بیماران سرطان را درمان نمی کنند. این بدان معناست که گزینه های بهتری فوری مورد نیاز است.

یافته های جدید این گروه پژوهشی روش جدیدی را معرفی می کند. دکتر. پارک و تیمش در حین مطالعه نقش ژن EP300 در ایجاد سرطان ریه سلول کوچک با استفاده از موش های اصلاح شده ژنتیکی به کشف شگفت انگیزی دست یافتند. آنها دریافتند پروتئینی که این ژن را می سازد می تواند باعث افزایش و جلوگیری از تشکیل تومور شود. به نظر می رسد یک جزء یا دامنه پروتئین باعث رشد سرطان می شود. در حالی که جزء دوم از این امر جلوگیری می کند.

دانشمندان یک سری از محرک‌های معروف به KIX را بیشتر مطالعه کرده‌اند و دریافته‌اند که برای پیشرفت سرطان سلول کوچک ریه ضروری است. سرطان بدون این جزء نمی تواند وجود داشته باشد.
به گفته محققان، این نتایج نشان می دهد که هدف قرار دادن KIX ممکن است راهی برای درمان سرطان سلول کوچک ریه باشد. KIX یک آسیب پذیری منحصر به فرد در سرطان ریه سلول کوچک نامیده می شود.

پارک برای کشف آسیب‌پذیری جدید، بلافاصله به دکتر اطلاع داد. Bushuler و Tim Bender، دانشجوی دکترا در دانشگاه ویرجینیا، که قبلاً قصد داشتند دامنه KIX را هدف قرار دهند. بنابراین بلافاصله همکاری مثمر ثمر برقرار شد.

بوشولر گفت: «با وجود این داده‌ها، ما بسیار هیجان‌زده هستیم که به توسعه دارویی ادامه دهیم که دامنه KIX را هدف قرار می‌دهد، زیرا احتمالاً کاربردهای بیشتری برای درمان سرطان، به‌ویژه سرطان سلول‌های کوچک ریه و سرطان خون خواهد داشت».

محققان خوشحالند که همکاری آنها چنین پیشرفت امیدوارکننده‌ای را در تلاش‌ها برای ایجاد درمان‌های بهتر برای سرطان ریه سلول کوچک فراهم کرده است. پارک گفت: “این مطالعه یکی از بهترین نمونه های همکاری بین رشته ای در دانشگاه ویرجینیا است.”

این مطالعه در مجله Science Advances منتشر شد.

انتهای پیام/

[ad_2]
sorsec

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

دوست دارم حسون صدایم کنند / مهاجرانی بعدها به اشتباهش اعتراف کرد!

[ad_1] ایسنا/خوزستان به پله ایران و مروارید سیاه فوتبال ایران معروف است اما دوست دارد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.