نقش دارو در بهبود فرآیند تولید اسپرم

[ad_1]

شهید بهشتی محقق مرکز تحقیقات سلامت مردان و سلامت باروری دانشگاه علوم پزشکی در مطالعه ای بر روی موش های آزمایشگاهی به بررسی تاثیر دارو بر بهبود تولید اسپرم پرداخت.

دکتر در گفت وگو با ایسنا محمدامین عبدالحی فر وی در خصوص نقش رادیکال های آزاد در آسیب سلولی و ناباروری تصریح کرد: در برخی بیماری ها رادیکال های آزاد در اثر متابولیسم سلولی تشکیل می شوند که تجمع آنها باعث آسیب سلولی می شود.

وی به تاثیر رادیکال های آزاد بر روی اسپرم اشاره کرد و گفت: نهال ها به دلیل وجود اسیدهای چرب غیر اشباع در غشای پلاسمایی زیاد و مقادیر بسیار کمی آنتی اکسیدان های سیتوپلاسمی به رادیکال های آزاد حساس هستند و این رادیکال های آزاد می توانند باعث مرگ سلولی شوند. آنها تولید عوامل التهابی را افزایش می دهند، به DNA و RNA سلولی آسیب می رسانند و پروتئین ها و آنزیم ها را غیرفعال می کنند.

استادیار زیست شناسی و علوم تشریحی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یکی از علل ناباروری در مردان را استرس اکسیداتیو دانست و گفت: استرس اکسیداتیو منجر به تشکیل رادیکال های آزاد می شود و می تواند باعث ناباروری در مردان شود.

عبدالحی فر درباره اثرات دارویی به نام اداراوون توضیح داد: ادراون برای درمان بیماران ترومایی و همچنین بیماران مبتلا به ALS (اسکلروز جانبی آمیوتروفیک) که دارای اختلالات حرکتی هستند استفاده می شود و این دارو می تواند رادیکال باشد. به صورت رایگان رانندگی کنید.

وی گفت: با توجه به اینکه رادیکال های آزاد می توانند باعث ناباروری در مردان شوند، مطالعه ای در مورد تأثیر آداراوون بر فرآیند تولید اسپرم در موش های آزمایشگاهی انجام دادیم. در این مطالعه به موش های آزمایشگاهی ماده ای به نام بوسولفان تزریق شد تا آزواسپرمی ایجاد شود و تولید اسپرم در آنها متوقف شود. سپس به بررسی تأثیر آداراوون بر بهبود آنها پرداختیم.

شهید بهشتی پژوهشگر مرکز تحقیقات بهداشت و سلامت باروری دانشگاه علوم پزشکی در تشریح نتایج این مطالعه گفت: و بهبود بقای آن. همچنین درصد اسپرم با کروماتین نابالغ را به میزان قابل توجهی کاهش داد و همچنین باعث افزایش قابل توجه سطح تستوسترون شد.

وی افزود: بررسی بافت بیضه نیز نشان داد که آداروان از کاهش وزن و حجم بیضه جلوگیری کرده و تعداد سلول های بیضه را کاهش می دهد. علاوه بر این، رادیکال های آزاد را کاهش داد و تولید آنتی اکسیدانی به نام گلوتاتیون را افزایش داد. همچنین توانست ژن های مرتبط با مرگ سلولی و اتوفاژی (خودکارآمدی سلولی) را کاهش دهد.

استادیار زیست شناسی و علوم تشریحی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه نتایج این مطالعه در مجله تولید مثل و ناباروری پژوهشکده ابن سینا منتشر شده است، گفت: آداراوون می تواند تولید اسپرم را در موش ها با مهار رادیکال های آزاد و تعدیل اتوفاژی (خودکارآمدی سلولی) و کاهش مرگ سلولی در بافت بیضه بهبود بخشد.

شهید بهشتی محقق مرکز تحقیقات سلامت مردان و سلامت باروری دانشگاه علوم پزشکی گفت: مطالعات دقیق تری در مورد نقش این دارو در ناباروری ناشی از آزواسپرمی مورد نیاز است.

به گزارش ایسنا، این پژوهش شامل مهسا غفاری نوین، محمدامین صباغ الوانی، محمدرضا مافی بالانی، عباسعلی آقایی، آذر افشار، فخرالدین آقاجانپور، رضا سلطانی، حمید نظریان، مریم سلیمی، احد حسامدی ابدال آب، شاده ; پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با یکدیگر همکاری کردند.

مقاله این تحقیق در لینک زیر موجود است:

اثرات درمانی آداروان بر آزواسپرمی: حذف رادیکال های آزاد و تعدیل اتوفاژی در بافت بیضه موش صحرایی

انتهای پیام/

[ad_2]
sorsec

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

دومین پیروزی فوتبالیست های ناشنوا مقابل هلند زیر باران شدید

[ad_1] تیم ملی فوتبال ناشنوایان کشورمان در دومین دیدار بازی های المپیک برزیل با نتیجه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.