نحوه تشخیص پیامک های جعلی و کلاهبرداری

[ad_1]

ایسنا/ اصفهان رئیس اداره تشخیص و پیشگیری پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان اصفهان نحوه کشف پیامک های دروغین و کلاهبرداری را تشریح کرد.

سرهنگ مصطفی پیرمرادیان امروز (چهارشنبه 26 بهمن) در وبینار آموزشی بررسی پیامک ها و رمزهای جعلی که به همت مرکز رسانه شهرداری اصفهان برگزار شد، گفت: مجرمان سایبری با مجرمان سنتی متفاوت هستند. مجرمان سایبری افرادی باسواد و تحصیلکرده هستند که از روی اطلاعات مرتکب جنایت می شوند، در مقابل مجرمان سنتی که معمولاً بی سواد، بی سواد یا متوسط ​​هستند.

وی افزود: رویه و تاکتیک مجرمان سایبری گسترده تر از مجرمان سنتی است. مجرمان سایبری در مقایسه با مجرمان سنتی که ابزار و تجهیزات قدیمی دارند، اغلب با استفاده از ابزارها و فناوری های جدید مرتکب جنایت می شوند. مجرمان سایبری اغلب نوجوانان و جوانان هستند و نیازی به شریک یا قاطر ندارند. جنایت مجرمان سنتی در زمان خاصی اتفاق می‌افتد، اما مجرمان سایبری به زمان و مکان خاصی نیاز ندارند.

رئیس اداره تشخیص و پیشگیری پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان اصفهان گفت: کلاهبرداری پیامکی یکی از رایج ترین کلاهبرداری های امروزی است که امروزه نسبت به سایر کلاهبرداری ها بیشتر است. به محض اینکه افراد روی لینک کلیک می کنند، هکرها به پیام های متنی یک فرد دسترسی پیدا می کنند و می توانند حساب بانکی آنها را خالی کنند.

پیرمرادیان تصریح کرد: برای تشخیص نادرست بودن این پیامک ها باید به چند نکته توجه کرد. ابتدا پیامک های جعلی با شماره ای ارسال می شود که یک شماره تلفن همراه معمولی است. لازم به ذکر است که خدمات و ارگان های دولتی از طریق شماره موبایل پیامک ارسال نمی کنند و به محض مشاهده پیامک با شماره همراه از هر سازمان دولتی و خدماتی بدانید که کلاهبرداری 100 درصدی است.

وی افزود: مثال دیگر توجه به لینک موجود در پیامک است که می توانیم با بررسی دامنه وی از جعلی بودن لینک مطمئن شویم. نام دامنه سازمان های دولتی و خدماتی “.ir” است و هر زمان که لینکی از یک سازمان دولتی به دامنه “.com” مشاهده کردید، بدانید که کلاهبرداری است.
رئیس اداره تشخیص و پیشگیری پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان اصفهان افزود: سایت های کلاهبرداری یک کلمه اضافه دارند که با دقت به عنوان صفحه قابل شناسایی است.

پیرمرادیان در ادامه توضیح داد: پس از دریافت پیامک های جعلی و کلاهبرداری وقتی روی لینکی کلیک می کنیم، نرم افزاری که پول نصب را دریافت می کند باید نصب شود. در اینجا نیز باید توجه داشت که هیچ سازمان دولتی برای نصب نرم افزار پولی دریافت نمی کند، در حالی که پیامک های سازمان ها و سازمان های دولتی و خدماتی معمولا حاوی توصیه های آموزشی است.

به گفته وی، نقاط پرداخت جعلی به راحتی قابل تشخیص است که با دقت به آدرس و دامنه صفحه قابل شناسایی است.

رئیس اداره تشخیص و پیشگیری پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان اصفهان با اشاره به اینکه هکرها پس از کلیک بر روی لینک پیامک جعلی به پیام های تلفن شما دسترسی پیدا می کنند، تصریح کرد: در این صورت هکر می تواند به حساب های بانکی افراد دسترسی پیدا کند. در حالی که پیام متنی مشابه پیامی است که دریافت کرده اید، با شماره شما برای افراد دیگر ارسال می شود.

پیرمرادیان افزود: تکنیک ارسال پیامک جعلی متفاوت است. آنها از چند مورد استفاده می کنند و گاهی اوقات از مواردی مانند هدایای تخفیف دار، تخلف خودرو یا ممنوعیت یا تبلیغات فروش استفاده می کنند، در همه این موارد اگر پیامک با شماره شخصی یا دامنه دیگری بوده باشد، می توان سایت را جعلی تشخیص داد.

وی با بیان اینکه برخی از سایت‌های خرید اینترنتی نیز تحت تأثیر کلاهبرداری قرار می‌گیرند، گفت: توصیه می‌کنیم با سایت‌هایی که دارای نماد e هستند تماس بگیرید و فراموش نکنید که روی آن کلیک کنید تا مشخصات عمومی سایت را بررسی کنید و در صورت لزوم، می توانید به وب سایت Trust the Internet مراجعه کنید.

وی در پاسخ به این سوال که چگونه از اداره تشخیص و پیشگیری پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان اصفهان چگونه می توان یک سایت را از طریق فیشینگ شناسایی کرد، گفت: باید بدانیم که نمی توان دو آدرس کاملاً یکسان در اینترنت ایجاد کرد. در مورد نقطه پرداخت لازم به ذکر است که آدرس سایت مطابق تصویر زیر می باشد.

نحوه تشخیص پیامک های جعلی و کلاهبرداری
وی هنگام معرفی افزونه ضد فیشینگ در درگاه بانکی https://antiphish.center.ir گفت: در صورت دریافت این افزونه می توانید سایت های فیشینگ را شناسایی کنید.

پیرمرادیان در بخش دوم سخنان خود به موضوع ارزهای رمزنگاری شده پرداخت و گفت: ارزهای دیجیتال نوعی پول الکترونیکی هستند که امروزه رایج شده و بیت کوین مهمترین ارز دیجیتالی است که امروزه می شناسیم.

وی افزود: بیت کوین 48 درصد از ارزهای رمزپایه موجود را تشکیل می دهد و بر روی پلتفرم بلاک چین توزیع می شود و امنیت، صرفه جویی در هزینه، سرعت و شفافیت از مزایای ارزهای دیجیتال در بلاک چین است. از ویژگی‌های ارزهای دیجیتال می‌توان به عدم تمرکز، شفافیت، عدم وجود واسطه و برگشت ناپذیری اشاره کرد.

پیرمرادیان در توضیح کیف پول یا ولتا که اصطلاح رایج در بحث ارزهای دیجیتال است، گفت: رمز یک کیف پول خاص را نباید در اختیار کسی قرار داد. اگر کلید خصوصی خود را گم کنید، دیگر نمی توانید به آن دسترسی داشته باشید.

وی با بیان اینکه بیش از 13 هزار ارز رمزنگاری شده وجود دارد که بسیاری از آنها کلاهبرداری هستند، توضیح داد: برای اطلاع از کلاهبرداری ارزهای دیجیتال، باید بدانیم که کلاهبرداری در این بخش ابتدا دارای مقادیر بسیار زیادی است. برای شناسایی خود، سایت باید تأیید شود که به آن اعتماد دارید، زیرا به هر ارزی نمی توان اعتماد کرد.

پیرمرادیان ادامه داد: به دلیل اینکه ارزهای رمزپایه دارای شبکه اجتماعی هستند، امکان ایجاد سایت جعلی در این بین وجود دارد. کلاهبرداری توسط تبلیغات موتورهای جستجو انجام می شود. مهمترین شکل کلاهبرداری در شبکه های اجتماعی جلب اعتماد است.

رئیس اداره تشخیص و پیشگیری پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان اصفهان افزود: گاهی اوقات کلاهبرداری های ابر ماینینگ گاهی از طریق طرح های پونزی یا طرح های چند مرحله ای انجام می شود و روش های بررسی به گونه ای است که باید توجه داشت که اغلب نویدبخش نجومی است. دستاوردها.” آنها می گویند این در تجارت سالم نیست. معمولاً یک زیرمجموعه از شما خواسته می شود و در صورت درخواست کلید خصوصی، باید بدانید که این یک کلاهبرداری است.

انتهای پیام/

[ad_2]
sorsec

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

سفیر ایران در اتریش به شناسایی سناتور آمریکایی پاسخ داد

[ad_1] سفیر ایران در اتریش در واکنش به توئیت یک سناتور آمریکایی که به صراحت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.