نبود اعتبار ویژه گرد و غبار در بودجه/ رئیس جمهور تیم بازرسی را به خوزستان اعزام کند

[ad_1]

ایسنا/ خوزستان سخنگوی دشت آزادگان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در لایحه بودجه هیچ اعتباری برای مقابله با ریزگردها در نظر گرفته نشده است و موضوع ریزگردها فراموش شده است، گفت: محیط زیست نتوانسته دولت ها را به مشارکت در مقابله با گرد و غبار ترغیب کند، این سهل انگاری است. و نابخشودنی

قاسم ساعدی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: متاسفانه در بحث ریزگردها با دو نوع کانون داخلی و خارجی مواجه هستیم. خشکسالی ها در خاورمیانه و استان های مرزی از جمله ایلام و خوزستان باعث فعال شدن مراکز داخلی و خارجی شده است.

وی افزود: این پدیده بسیاری از استان های کشور از جمله مرکز و استان های مرکزی را درگیر کرده است اما در استان های خوزستان و ایلام گرد و غبار وجود دارد و مردم این دو استان بیشتر نفس کشیده اند.

نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس شورای اسلامی گفت: گرد و غبار برای سلامتی انسان بسیار بسیار خطرناک است. نمایندگان و برخی مسئولان استانی و فعالان محیط زیست سالهاست هشدار می دهند که البته علیرغم تاکیدات مقام معظم رهبری در دولت یازدهم وظیفه رسیدن به خوزستان و حل معضل ریزگردها به آنها محول شده است.

این کشور با عدم کنترل پروژه ها مواجه بود

وی در خصوص آخرین وضعیت کنترل کانون های گرد و غبار افزود: بدیهی است در اعتبارات دوره دهم مجلس و پیشنهاد بودجه دولت های گذشته اعتبار خوبی برای کنترل کانون های داخلی خوزستان و برخی دیگر لحاظ شده است. برای این منظور نهال هایی در کویر ماهشهر و امیدیه و در تپه های ماسه ای دشت آزادگان کاشته شد که این طرح ها رها شد.

ساعدی گفت: یکی از مشکلات گریبانگیر کشور عدم نظارت بر پروژه ها است. در چند سال اخیر دولت برای کنترل مراکز اقدام به کاشت نهال کرده و البته اعتبار زیادی از خزانه کشور و بودجه کشور در این زمینه هزینه شده است اما متاسفانه این پروژه ها متولی خاصی نداشتند.

وی گفت: «این مزارع به مدت سه تا پنج سال نیاز به نظارت دارند. نهال های کاشته شده باید دائماً آبیاری شوند و از تخریب جلوگیری شود که نیاز به مراقبت، آبیاری و متخصصان متخصص دارد.

اعتبار برای کنترل کانون های گرد و غبار در جای دیگری هزینه شده است

نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عدم نظارت بر پروژه ها تاکید کرد: امروز متاسفانه دو سوم نهال هایی که در مراکز اطراف ماهشهر کاشتیم از بین رفته است. چرا زیرا مسئولین برای رفع تکلیف این کار را کردند و پول را گرفتند و خرج کردند و می توان گفت در جاهای دیگر خرج شده و به صلاح است در کنترل کانون های گرد و غبار خرج نشده است و این طاعون است که خفه امروز مردم خوزستان.

وی افزود: در پیشنهاد بودجه هیچ اعتباری برای کنترل ریزگردها لحاظ نشده است و به نظر می رسد موضوع ریزگردها به فراموشی سپرده شده است. البته این حالت مربوط به دو سه سال اخیر است. آژانس دولتی حفاظت از محیط زیست نتوانسته است دولت ها را متقاعد کند که نقش خود را در کنترل گرد و غبار انجام دهند، که سهل انگاری و نابخشودنی است.

نقد عملکرد دانشگاه های علوم پزشکی

ساعدی با انتقاد از عملکرد دانشگاه های علوم پزشکی گفت: هموطنان ما در خوزستان، ایلام و سایر استان ها از بیماری های صعب العلاج رنج می برند و میزان ابتلا به این بیماری بسیار بالاست؛ بهورزان کجا هستند و چرا این هشدارها را به دولت نمی دهند؟

وی گفت: دانشگاه های علوم پزشکی اهواز و ایلام نسبت به این بیماری به دولت هشدار دهند. ریه ها، دستگاه گوارش، چشم ها، پوست و غیره. بیماران افزایش یافته است و همه این موارد ناشی از ریزگردها است.

خطر اختلاط مواد شیمیایی با گرد و غبار در کمین خوزستانی ها و ایلامی ها

سخنگوی دشت آزادگان و هویزه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به خطرات پیش روی اهالی خوزستان و ایلام گفت: خاک خوزستان در هشت سال دفاع مقدس آغشته به انواع باروت و مواد شیمیایی شده است. . منابع خارجی و بیابان های عراق نیز از اورانیوم آغشته شده در جنگ تحت رهبری آمریکا تهی شده اند و این اورانیوم برای صدها سال رادیواکتیو خواهد بود و در ذرات خاک باقی می ماند و بسیار خطرناک است.

وی افزود: این شرایط منجر به بیماری های صعب العلاج می شود که البته این بیماری ها به نظر می رسد و این وضعیت در باطن و نامحسوس نیز می تواند منجر به بیماری های ژنتیکی و ناباروری و مشکلات نوزادی در خوزستان و ایلام شود.

درخواست رئیس جمهور برای اعزام گروه کارشناسی به خوزستان

ساعدی گفت: وزارت بهداشت در حال حاضر به ماموریت خود عمل نکرده است. سهل انگاری یا از سوی دانشگاه های علوم پزشکی که محافظه کار هستند، یا وزارت بهداشت سکوت کرده است. اما این روند با عدالت اسلامی و اجتماعی همخوانی ندارد.

وی افزود: از رئیس جمهور تقاضا داریم تیم بازرسی و کارشناسان متخصص را برای بررسی نحوه هزینه کرد میلیاردها تومان هزینه رصد کانون های گرد و غبار و همچنین بازدید از کانون های خوزستان و ایلام در این استان ها و برخورد با متخلفان اعزام کند.

سخنگوی دشت آزادگان و هویزه در مجلس شورای اسلامی گفت: این دولت باید ناکارآمدی ها را برطرف کند اما متاسفانه آقای رئیسی نیز در بحث گرد و غبار سکوت کرده است و ما این را قبول نداریم.

وی بیان کرد: مردم خوزستان و ایلام مرزبان و ولایتمدار هستند; ما نمی توانیم از 7 میلیون نفر عبور کنیم، آنها چه اشتباهی کردند؟

ساعدی افزود: از رئیس جمهور که شعار و اعتقادش مبارزه با ناکارآمدی و رفع کمبودها است، می‌خواهم تیمی متشکل از کارشناسان محیط زیست و سازمان بازرسی و سایر نهادهای نظارتی را برای بررسی هزینه‌های انجام شده برای بازدید از محل اعزام کند.

تکلیف بقا و سلامت انسان چیست؟

وی در خصوص ممنوعیت کشت در خوزستان به دلیل کم آبی گفت: وظیفه خوزستان و خوزستانی چیست؟ گفته می شود در استان خوزستان نباید کشتی ساخته شود که می تواند عاملی برای ریزگردها باشد زیرا رطوبت در خاک حبس می شود. این وضعیت قطعا خوزستان را به جهنم تبدیل خواهد کرد. پس تکلیف بقا و سلامت انسان چیست؟

سخنگوی دشت آزادگان و هویزه در مجلس شورای اسلامی افزود: انتظار داریم رئیس جمهور پاسخ دهد؛ مردم خوزستان بیشترین رای را به او دادند اما اکنون باید پاسخگو باشد و در چارچوب وظایف و قانون اساسی خود مشکل را حل کند. .

تنها 40 درصد آب تالاب هورالعظیم تامین شد

وی یادآور شد: دومین معضل بزرگ وضعیت تالاب هورالعظیم است که تنها 40 درصد آن از آب برخوردار است و 60 درصد مابقی به کانون گرد و غبار واقع در غرب و جنوب غرب استان خوزستان و وزش باد تبدیل شده است. از طریق شهرهای خوزستان.» گرد و غبار را می گیرند.

ساعدی افزود: وقتی صحبت می کنند می گویند آب نداریم! پس این انتقال آب از کجا می آید؟

وی گفت: در این هفته دو بار در مجلس و با حضور در کمیسیون تذکر کتبی دادم. یکی از کانون های گرد و غبار خوزستان تالاب هورالعظیم و تپه های ماسه ای دشت آزادگان است که باید برای آن چاره اندیشی کرد. تا آب جاری نشود از این ذرات گرد و غبار در امان نخواهیم بود.

انتهای پیام/

[ad_2]
sorsec

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

دوست دارم حسون صدایم کنند / مهاجرانی بعدها به اشتباهش اعتراف کرد!

[ad_1] ایسنا/خوزستان به پله ایران و مروارید سیاه فوتبال ایران معروف است اما دوست دارد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.