ناگفته های نهم اردیبهشت; روز روانشناس و مشاور

[ad_1]

رئیس انجمن روانشناسی سلامت ایران گفت: در سال های اخیر به اشتباه روز 29 اردیبهشت به عنوان روز جهانی روانشناس نامگذاری شده و از مشاوران، روانشناسان و مشاوران یاد می شود، در حالی که 29 اردیبهشت در ایران تنها روز روانشناس و مشاور است. و نامگذاری آن روز جهانی اشتباه است.

دکتر در گفت وگو با ایسنا حمید پور شریفی وی در آستانه روز روانشناس و مشاور با بیان اینکه هیچ روز مشخصی در دنیا به نام روانشناس و مشاور یا روانشناسی و مشاوره وجود ندارد، گفت: به نظر می رسد تنها روز جهانی در این زمینه روزی به نام روز روانشناسی باشد. در سازمان ملل متحد “. هیچ روز ثابتی در سال ندارد و همه ساله در سازمان ملل متحد جشن گرفته می شود، بیشتر در ماه آوریل مصادف با آوریل یا می و همچنین در روزهای متغیر.

نائب رئیس انجمن روانشناسی ایران درباره علت نامگذاری 9 اردیبهشت به عنوان روز روانشناس و مشاوره در کشور توضیح داد: ضرورت شناخت روانشناسان در ارائه خدمات حرفه ای در نیمه دوم دهه هفتاد تصمیم به تهیه پیش نویس طرح «روانشناسی» شد. . این طرح در سایه تلاش بسیاری از اشخاص حقیقی و حقوقی و البته پس از اصلاحات نهم اردیبهشت ماه سال 1382 با عنوان «قانون سازمان نظام های روانشناسی و مشاوره» به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و نقطه عطفی در استقلال روانشناسان و مشاوران بر این اساس شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور نیز نهم اردیبهشت را به عنوان روز روانشناس و مشاور تصویب کرد و چند سالی است که این روز در سراسر کشور گرامی داشته می شود.

دانشیار روانشناسی سلامت دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی با بیان اینکه در سال های گذشته و امسال «روز روانشناسی در سازمان ملل» در تاریخ های مختلف برگزار می شود، ادامه داد: این روز 28 آوریل 2016 مصادف با 9 مه 2016, 20 آوریل 2017, 31 آوریل 2017, 12 آوریل 2018, 23 آوریل 1397, 25 آوریل 2019, 5 می 2017, 27 مه 2020, 7 ژوئن 1391, 1391 آوریل سکه آوریل 2018، 20 آوریل 2020، 1 آوریل 2020 مصادف با 2020 از 1 می 1401 است و به نظر می رسد مصادف شدن روز روانشناس و مشاور در سال 2016 با “روز روانشناسی در سازمان ملل متحد” در 2016 نام‌گذاری دروغین 9 می روز “جهانی روانشناس”.

پور شریفی در عین حال تاکید کرد: البته اینکه این روز فقط ملی است و جهانی نیست، از اهمیت آن نمی کاهد و امیدواریم این روز به صورت دسته جمعی برگزار شود و این فرصت را به ما بدهد که بیشتر به این موضوعات بپردازیم. و نیازهای روانشناسان.” در واقع، اختصاص روز به روانشناسی و مشاوره، فرصتی است برای روانشناسانی که شمع وار عمل می کنند و علیرغم مواجهه با چالش های زندگی، سعی می کنند نیازهای جامعه را در اولویت قرار دهند و سلامتی را برای مردم و جامعه به ارمغان آورند. بیا دیگه. چنین روزی به توجه بیشتر به نیازهای روانشناسان کمک می کند تا بتوانند با انرژی و قدرت بیشتری برای رشد مردم و جامعه تلاش کنند.

وی در پایان سخنان خود با تبریک به متخصصان، پژوهشگران، دانش آموختگان و دانشجویان رشته روانشناسی افزود: روانشناسی در ایران به عنوان یک رشته علمی با وجود چالش ها و فرصت های روزافزون به جایگاهی استثنایی دست یافته است. بنابراین، تعداد انجمن های علمی، گروه های دانشگاهی، آزمایشگاه های تأسیس شده، تحقیقات، مقالات منتشر شده، کتاب های ترجمه شده و مؤلفان در زمینه های مختلف روانشناسی زیاد و حتی قابل رقابت با بسیاری از کشورهای منطقه است. از سوی دیگر روانشناسی به عنوان یک حرفه نیازهای مختلف جامعه و هموطنانمان را پوشش داده است، به طوری که هم اکنون بسیاری از افراد جامعه، ارگان های دولتی و سازمان های خصوصی بدون دریافت خدمات روانشناختی در ایفای نقش خود با مشکل مواجه می شوند.

انتهای پیام/

[ad_2]
sorsec

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

دومین پیروزی فوتبالیست های ناشنوا مقابل هلند زیر باران شدید

[ad_1] تیم ملی فوتبال ناشنوایان کشورمان در دومین دیدار بازی های المپیک برزیل با نتیجه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.