میبد; نمونه های کمیاب از شهرهای ایران باستان

[ad_1]

ایسنا/ یزد میبد یکی از معدود نمونه‌های شهرهای باستانی ایران است، اگرچه بافت سنتی آن گزش‌های زیادی را به خود دیده است، اما همچنان پدیده‌ها و عناصر باستانی شهری مانند راه‌ها، بناها و بناهای باستانی، باستان‌شناسی، تمدن، نمای بیرونی و شهرسازی بسیار زیاد است. بقایای بناهای باستانی در آن قابل شناسایی است.

قدیمی ترین سند هویت تاریخی و آغاز شهرسازی در سرزمین یزد، «نارین قلعه» میبد است. این دژ باستانی به عنوان پیرمردی خسته و آرام، خاطرات چندین سال رنج و دلداری مردمان این دیار را به یاد می آورد.

سکه های به جا مانده از دوره ساسانی پوراندخت ضرب شده در این شهر از جمله اسناد تاریخی است که به اهمیت سیاسی و تمدن شهر میبد در دوره ساسانی اشاره می کند. نام «میبد» دارای مهر و عنوان دوره ساسانی است.

شهرت اصلی میبد سابقه طولانی در صنایع دستی به ویژه سفال، چینی و سرامیک است. زیلوبافی نیز در این شهر بی نظیر است و نقش مهمی در رونق اقتصادی منطقه دارد.

میبد;  نمونه های کمیاب از شهرهای ایران باستان

قلعه قدیم نارین قلعه یکی از مهمترین بناهای خشتی ایران و یکی از بناهای تاریخی پیش از اسلام است که قدمت آن به هزاره سوم پیش از میلاد می رسد. این بنای قدیمی بر فراز بلندترین یال گل آلود شهر به ارتفاع 25 متر و در زمینی به مساحت چهار هکتار در پنج طبقه ساخته شده است.

مصالح به کار رفته در این مجموعه متراکم خشت و گل است و آجرهای مشاهده شده در آن غالباً به ابعاد 40 4 24 × 10 سانتی متر به معماری دوره ساسانی نسبت داده می شود. این قلعه که شهر باستانی میبد است از دو بخش اصلی مردم و فرمانروا با پنج دروازه و پنج لایه دیوار و استحکامات تو در تو تشکیل شده است.

میبد;  نمونه های کمیاب از شهرهای ایران باستان

مجموعه رباط میبد دوره صفویه شامل کاروانسرا، چاپخانه، آب انبار و یخچال است. کاروانسرای شاه عباسی یکی از کاروان های سبک صفوی است که به سبک معروف چهار ایوان آجری ساخته شده است. بنای کاروانسرا از شبستان‌ها، غرفه‌های بیرونی، ایوان ورودی، حیاط مرکزی، حوضخانه و مهتابی و چهار ایوان زیبا و اتاق‌های داخلی و شرقی و صد ایوان، اتاق‌ها و اجاق‌های کاروانیان تشکیل شده است. در حال حاضر کتابخانه، موزه زیلوهای تاریخی و رستوران سنتی در اینجا قرار دارد.

میبد;  نمونه های کمیاب از شهرهای ایران باستان

رباط شاه عباسی یکی از ساختمان های ایستگاه کاروانی است که در مسیر ری به کرمان در کنار قلعه و حصار شارستان میبد قرار دارد.

آب انبار کلر درست روبروی ورودی کاروانسرا قرار دارد و بنا بر کتیبه آن قدمت آن به قرن یازدهم هجری می رسد. آره. ویژگی ساختاری مخزن کلر به گونه ای است که افراد خسته می توانند تنها در چند قدمی به مخزن برسند. مخزن کلر همچنان می تواند به عنوان منبع آب آشامیدنی مورد استفاده قرار گیرد.

میبد;  نمونه های کمیاب از شهرهای ایران باستان

تاریخچه چاپخانه ها در ایران به دوره هخامنشیان برمی گردد. از این مراکز به عنوان ایستگاه تبادل پست استفاده می شد. وظیفه چاپخانه ها نگهداری و درمان بسیاری از اسب های تازه نفس و پیک های تازه نفس برای ارسال و تبادل سریع نامه ها و وجوه مهم بود. بدین ترتیب چاپخانه میبد به صورت قلعه ای ساخته شده است که می توان از آن دفاع و محافظت کرد و این اهمیت را از برج ها و دیوارهای بلند و برج های دیده بانی و موقعیت های تیراندازی و موقعیت خوب دفاعی آن می توان دریافت. این چاپخانه در سالهای اخیر بازسازی شده و بعد از مجبد تبدیل به موزه شده است.

میبد;  نمونه های کمیاب از شهرهای ایران باستان

«یخچال خشتی» مربوط به دوره قاجاریه از معدود یخچال های باقی مانده در استان یزد است که از خشت و گل ساخته شده است. قسمت های اصلی این بنای باشکوه عبارتند از: دیوارهای سایه دار، استخر یخ، یخچال و گنبد. دیوارهای شرقی، غربی و جنوبی آن در زمستان در محیط شمالی یخچال سایه خنک ایجاد می کند و به یخچال زیر گنبد یخچال منتقل می شود. گنبد آجری بزرگی یخ انباشته شده را نگه می داشت که در تابستان برای تریلرها و مردم استفاده می شد.

میبد;  نمونه های کمیاب از شهرهای ایران باستان

برج کبوترخانه که امروزه به برج فرمانداری معروف است، تنها کبوترخانه شهر میبد است. یک پوسته آجری عظیم با شش تیرک داخلی عناصر کاربردی اصلی ساختمان را تشکیل می دهد. ورودی کوچکی در ضلع غربی برج وجود دارد و دو راه پله حرکت عمودی این مجموعه را تضمین می کند.

بدنه برج کبوترخانه از سوراخ هایی به ابعاد 20×20 سانتی متر ساخته شده است که هر کدام یک لانه کبوتر هستند. روی پشت بام چهار برج و یک برج میانی برای ورود و خروج کبوترها تعبیه شده بود و رنگ روشن مقرنس ها باعث جذب پرندگان می شد.

میبد;  نمونه های کمیاب از شهرهای ایران باستان

«مسجد اعظم» یکی از مهمترین آثار تاریخی به جای مانده از دوران اسلامی در شهرستان میبد است که مساحتی در حدود سه هزار متر مربع دارد. مسجد جامع در حدود قرن سوم هجری قمری با طرح شبستان بنا شد، در قرن ششم ایوان و گنبدی به آن افزوده شد، در قرن هشتم توسعه یافت و مسجد زمان صفویه و قاجاریه را در خود جای داده است. .

قسمت اصلی مسجد شامل صحن بزرگ، گنبد و ایوان با شبستان های اطراف است که فضای تابستانی محسوب می شود، اما دارای گلخانه شرقی، غربی و شمالی است که شبستان های زمستانی مسجد هستند. از جمله بناهای این مجموعه می توان به مسجد امام حسن (ع)، مسجد حاجی حسنعلی و مسجد حاجی رجبعلی اشاره کرد.

زیارتگاه خدیجه خاتون زیارتگاهی است که در مهرجرد میبدو قرار دارد. خدیجه خاتون در واقع «سیدة بنت ابی طاهر بن الحسین بن احمد بن جعفر» است. به احتمال زیاد این امامزاده از نوادگان امامزاد ابوجعفر محمد یزدی معروف به امامزاده جعفر متوفی در سال 424 هجری قمری است. تاریخچه حرم به قرن ششم هجری قمری برمی گردد. سطح داخلی گنبد نقاشی آبرنگ زیبایی از دوره قاجاریه را نشان می دهد.

میبد;  نمونه های کمیاب از شهرهای ایران باستان

برج محمودآباد مربوط به دوره قاجاریه با پلانی مدور (طرح دار) و از خشت ساخته شده است. ساختمان اصلی دو طبقه است و در بالا فضای باز برای سکونت موقت وجود دارد. سوراخ های تودرتو در داخل بدنه ساختمان تعبیه شده است. تالاب های ساده در قسمت بیرونی انتهای برج قابل مشاهده است که نشان از وضعیت دفاعی برج دارد. این برج که برای استفاده از قلعه ساخته شده بود به عنوان مکانی برای ذخیره غذا و سرپناه در مواقع خطرناک استفاده می شد.

آسیاب دوسنگی محمدآباد آسیاب بی نظیری است که در عمق 40 متری زمین قرار دارد و به آسیاب دوسنگی معروف است. این آسیاب بیش از 150 سال قدمت دارد. در ساخت این آسیاب از مصالح ساختمانی خاصی استفاده نشده است و روشنایی و تهویه آن توسط چاه هایی به عمق چهل متر تامین می شود. یکی از نکات جالب معماری این آسیاب راهروی آن است که برای عبور حیواناتی مانند شتر به شکلی مناسب طراحی شده است.

انتهای پیام/

[ad_2]
sorsec

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

دوست دارم حسون صدایم کنند / مهاجرانی بعدها به اشتباهش اعتراف کرد!

[ad_1] ایسنا/خوزستان به پله ایران و مروارید سیاه فوتبال ایران معروف است اما دوست دارد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.