فضانوردان چینی پس از 6 ماه به زمین باز می گردند

[ad_1]

فضانوردان چینی Shenzhou-13 پس از شش ماه با موفقیت در فضا فرود آمدند.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، فضاپیمای Shenzhou با سه فضانورد چینی درست پیش از ساعت 22 به وقت شرقی (06.30 تهران) روز جمعه (15 آوریل) با موفقیت در منطقه خودمختار مغولستان داخلی در شمال چین فرود آمد.

فضانوردان حدود 9 ساعت پس از خروج از ماژول اصلی تیان آنمن، ایستگاه فضایی جدید کشور، با موفقیت در این ماموریت فرود آمدند.

فضانوردان چینی پس از شش ماه حضور در فضا و عملیات های متعدد با موفقیت به زمین بازگشتند و اکنون رکورد بیشترین اقامت در تیانونگ را در اختیار دارند. رکورد طولانی ترین اقامت در ایستگاه فضایی چین قبلا توسط فضانوردان ماموریت Shenzhou-12 به ثبت رسیده بود که سال گذشته سه فضانورد به مدت 92 روز در آن اقامت داشتند.

تاکنون در مجموع شش فضانورد در ماموریت Shenzhou-12 و سه فضانورد در ماموریت Shenzhou-13 در ایستگاه فضایی Tiangong فرود آمده اند و فضانوردان Shenzhou-13 اخیراً پس از شش ماه در فضا به زمین بازگشتند.

سه فضانورد به نام‌های Nie Haisheng، Liu Boming و Tang Hongbo، فضانوردان مأموریت Shenzhou-12 بودند. لیو و تانگ در 17 ژوئن 2021 برای یک ماموریت سه ماهه به همراه فرمانده ماموریت نی های شینگ به ایستگاه فضایی تیانگونگ رسیدند. فضانوردان Shenzhou-12 در طول ماموریت سه ماهه خود تنها دو راهپیمایی فضایی انجام دادند. این اولین پرواز با خدمه بود که طی آن فضانوردان از یک ایستگاه فضایی دائمی در کشوری به نام تیانگونگ یا قصر بهشتی بازدید کردند.

Zhai Zhigang، Wang Yaping و Ye Guangfu نیز سه فضانورد در ماموریت Shenzhou-13 بودند. در 16 اکتبر 2021، یک فضاپیمای Shenzhou-13 با سه فضانورد چینی سوار بر موشک Long March 2F (یکی از اعضای خانواده موشک های Long March) از مرکز پرتاب ماهواره Jiuchuan در صحرای گوبی در ساعت 12:23 بعد از ظهر به پرواز درآمد. منطقه زمانی شرقی (19:53 به وقت تهران).

مدت کوتاهی پس از فرود، هر سه فضانورد Shenzhou-13 با رادیو اعلام کردند که پس از یک ماموریت فضایی طولانی احساس خوبی دارند. البته، اقامت شش ماهه در فضا تعجب آور نیست، زیرا بیشتر ماموریت های فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی (که چین را شامل نمی شود) زمان می برد. برخی از مأموریت‌ها به ایستگاه فضایی بین‌المللی حتی بیشتر طول می‌کشد، مانند فضانورد ناسا مارک وندی و فضانورد پیوتر دوبروف اخیراً پس از اقامت 355 روزه در ایستگاه فضایی بین‌المللی به زمین بازگشتند.

فضانوردان چینی پس از 6 ماه به زمین باز می گردند

شنژو 13 آخرین ماموریتی بود که سال گذشته ایستگاه فضایی ساخت. ایستگاه فضایی چین حداقل 10 سال در فضا باقی خواهد ماند، در حالی که انتظار می رود ایستگاه فضایی بین المللی در سال 2030 بسته شود.

چینی ها قصد دارند در مجموع شش فضانورد را بین ماموریت های Shenzhou-14 و Shenzhou-15 به ایستگاه فضایی Tiangong بفرستند. در طول ماموریت Shenzhou 14، فضانوردان اتصال ماژول اصلی صلح آسمانی و دو آزمایشگاه فضایی را نظارت خواهند کرد و پیکربندی این دو آزمایشگاه فضایی را ادامه خواهند داد. ماموریت Shenzhou 15 احتمالا تا پایان سال جاری انجام خواهد شد و طی آن فضانوردان Shenzhou-15 با فضانوردان Shenzhou-14 در ایستگاه فضایی Tiangong ملاقات خواهند کرد.

در طی این ماموریت، چینی ها علاوه بر اینکه توانستند برای اولین بار در شش ماه گذشته در ایستگاه فضایی تیانگونگ بمانند و برای خود رکوردی به جا بگذارند، توانستند رکورد دیگری را برای خود ثبت کنند و آن حضور “وانگ یاپینگ، اولین فضانورد چینی در ایستگاه. فضای این مملکت همین بود. یاپینگ اولین زنی بود که به مدت شش ماه در بهشت ​​زندگی کرد و اولین زن چینی بود که پیاده روی فضایی کرد.

وانگ، یکی از اعضای ماموریت Shenzhou-13، مادر یک دختر پنج ساله و یک فضانورد چینی دیگر است که در این پرواز فضایی شرکت کردند. وانگ یاپینگ، که در خانواده ای روستایی به دنیا آمده است، در بین همکارانش به عزم خود شهرت دارد. او پس از لیو یانگ که در سال 2012 به فضا رفت، دومین فضانورد چینی است که پرواز می کند.

ژای، وانگ و ای در طول شش ماه خود در مدار بسیار فعال بودند. در طول این ماموریت، فضانوردان چینی در مجموع دو پیاده روی فضایی انجام دادند، بیش از 20 آزمایش علمی مختلف را انجام دادند و دو سخنرانی زنده در مورد ماژول تیانان ارائه کردند. آنها همچنین مدتی را صرف آمادگی برای آرامش آسمانی برای دور بعدی بازدیدکنندگان کردند که به زودی به آنجا اعزام خواهند شد. ماموریت Shenzhou-14 قرار است در اوایل ژوئن سال جاری انجام شود.

انتهای پیام/

[ad_2]
sorsec

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

سفیر ایران در اتریش به شناسایی سناتور آمریکایی پاسخ داد

[ad_1] سفیر ایران در اتریش در واکنش به توئیت یک سناتور آمریکایی که به صراحت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.