فاصله ایران از بازار روسیه

[ad_1]

چند هفته پس از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، سرنوشت جنگ به موضوع مهمی در میان فعالان اقتصادی تبدیل شد، زیرا هنوز از سرنوشت جنگ اطلاعی در دست نیست.

به گزارش ایسنا، پس از حمله پوتین به اوکراین، آمریکا و متحدانش دور جدیدی از تحریم های اقتصادی را علیه روسیه و اقتصاد این کشور اعمال کردند و به مسکو اجازه دسترسی و تجارت در بازارهای جهانی را دادند.

با توجه به اینکه روسیه صادرکننده عمده گاز و نفت به اروپا و بسیاری از کشورهای غربی است، این کشورها از یک سو نگران عرضه انرژی در ماه‌های آینده و از سوی دیگر تحریم‌های مورد نیاز روسیه از بازار جهانی هستند. . همچنین مبهم است.

اگرچه تجارت ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا و اعضای آن در سال‌های اخیر پس از توافق افزایش یافته است، اما ایران هنوز نتوانسته در بازار روسیه جای پای خود را به دست آورد و این سوال باقی است که ایران چگونه می‌تواند از این فرصت استفاده کند.

رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران با تاکید بر اهمیت مدیریت پیامدهای تهاجم روسیه به اوکراین و تبدیل آن به فرصت اقتصادی برای کشور، خواستار تلاش مسئولان برای دستیابی به ثبات اقتصادی شد.

امیر عابدی، رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران در گفت و گو با اتاق ایران آنلاین درباره پیامدهای حمله روسیه به اوکراین گفت: این اتفاق مسائل منطقه ای را تغییر داد و طوفانی که در اوکراین به راه افتاد، نسیمی را در بازار ایران وزش داد. و منطقه احساس شد. این نیز فرصت ها و تهدیدهایی را به همراه دارد که با مدیریت دقیق باید به فرصت های اقتصادی تبدیل شود.

وی تاکید کرد: دولت و بخش خصوصی باید آمادگی داشته باشند و با توجه به مشکلات اقتصادی، تجاری و سرمایه گذاری در این فضای منطقه ای به بازارهای روسیه و اوراسیا نگاه جدی تری داشته باشند. ما باید به گونه ای عمل کنیم که به تقاضاهایی که از این بازارها به ایران وارد می شود پاسخ دهیم.

این فعال اقتصادی حجم مبادلات تجاری روسیه با اروپا را 60 میلیارد دلار برآورد کرد که به تدریج در حال کاهش است و برای پر کردن این شکاف، روسیه به چین، سایر کشورهای آسیایی و ایران نزدیک می شود که باید به آن به عنوان یک فرصت نگاه کرد.

یکی از اعضای اتاق ایران ایجاد زیرساخت ها، توسعه ناوگان و ظرفیت سازی در بخش های مختلف صنعتی و خدماتی را ضروری دانست و گفت: باید در نظر داشت که این حجم از درخواست ها با زیرساخت های موجود قابل پاسخگویی نیست. “

عابدی ثبات فضای کسب و کار، قوانین و سیاست های ارزی را موضوعی کلیدی برشمرد و تاکید کرد: با توجه به شرایط حاکم بر ایران و روسیه به دلیل تحریم ها، بانک های مرکزی هر دو کشور باید به تسهیل مبادله ارزهای ملی در تجارت کمک کنند. ارزش پول ملی روسیه را کاهش داده است، بانک مرکزی باید رویدادها و انتظارات جاری را در بحث تجاری مدیریت کند، ضمن اینکه برای هدایت روابط ایران و روسیه به دیپلماسی فعال اقتصادی نیاز است و اتاق های مشترک و اتاق بازرگانی نقش مهمی در این امر ایفا می کنند. حوزه.

این فعال اقتصادی در بخش دوم سخنان خود به موضوع تحریم ها و احتمال کاهش آن با توجه به مذاکرات در حال انجام پرداخت: در ایران به جای تحریم های خارجی به فعالان اقتصادی، سیاست های نادرست داخلی، فرآیندهای طولانی مدت و طولانی مدت آسیب می رساند. سیستم نظارتی ناکارآمد فعالان اقتصادی را سردرگم می کند. بنابراین اقتصاد ایران زنجیره ای از عوامل را برانگیخته است.

انتهای پیام/

[ad_2]
sorsec

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

سفیر ایران در اتریش به شناسایی سناتور آمریکایی پاسخ داد

[ad_1] سفیر ایران در اتریش در واکنش به توئیت یک سناتور آمریکایی که به صراحت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.