غیرنظامیان در جنگ چه حقوقی دارند؟

[ad_1]

غیرنظامیان در جنگ ها نقش خصمانه ای ندارند، اما با شروع جنگ ها بیشترین تلفات را متحمل شده اند و حقوقشان پایمال شده است. نمونه هایی از این جنگ ها حمله نظامی عراق به ایران، حمله عربستان به یمن و یا حمله روسیه به اوکراین بود.

به گزارش ایسنا، «حقوق بین‌الملل بشردوستانه» یا «حقوق بشردوستانه بین‌المللی» که با نام‌های «قانون جنگ» یا «قانون درگیری‌های مسلحانه» نیز شناخته می‌شود، مجموعه‌ای از قوانین است که به دنبال روش‌های بشردوستانه برای محدود کردن آثار درگیری‌های مسلحانه است. این شاخه از قانون از کسانی که در جنگ شرکت نمی کنند یا قبلاً از جنگ خارج شده اند حمایت می کند و روش ها و روش های درگیری را محدود می کند. به عبارت دیگر، حقوق بین الملل بشردوستانه با وضع مقرراتی به دنبال جلوگیری از خشونت بیش از حد در جنگ هاست. برای این منظور، حقوق بشردوستانه حق دولت ها را برای استفاده از سلاح ها و روش ها محدود می کند و از قربانیان درگیری های مسلحانه حمایت می کند.

تمایز بین حقوق بشردوستانه بین المللی و حقوق بشر مهم است. برخلاف حقوق بشردوستانه بین‌المللی، حقوق بشر در زمان صلح اجرا می‌شود و بسیاری از مقررات آن ممکن است در جریان درگیری‌های مسلحانه به حالت تعلیق در آیند. علاوه بر این، حقوق بشر در چارچوب حقوقی روابط بین دولت و شهروندان گنجانده شده است، اما حقوق بشردوستانه به طور کلی، اما نه همیشه، با روابط بین دولت و شهروندان متخاصم آن مرتبط است.

نیروهای غیرنظامی بر اساس قوانین بین المللی بشردوستانه افرادی هستند که عضو هیچ نیروی نظامی نیستند و نقش خصمانه ای در وضعیت جنگی ندارند. چنین افرادی در رده غیر رزمندگان قرار می گیرند و در برابر اثرات جنگ و اشغال نظامی از درجه خاصی حمایت قانونی می شوند.

با توجه به انجام عملیات نظامی در درگیری‌های مسلحانه بین‌المللی و غیر بین‌المللی، حقوق بشردوستانه بین‌المللی بین دو گروه از افراد تمایز قائل می‌شود، تا حدی به دلیل حمایت پیش‌بینی‌شده از افراد – اعم از نظامی و غیرنظامی. دسته اول افرادی هستند که از نیروهای مسلح طرف های درگیر هستند و نظامی و به اصطلاح جنگنده محسوب می شوند و این دسته از افراد عملیات نظامی انجام می دهند. دسته دوم افرادی هستند که دست به اقدامات خصمانه نمی زنند و در عملیات نظامی علیه دشمن نقشی ندارند، بنابراین نیاز به حمایت دارند. این افراد قانونا غیرنظامی نامیده می شوند.

بسیاری از حقوق بشردوستانه بین المللی در چهار کنوانسیون ژنو 1949 گنجانده شده است. 196 کشور در سراسر جهان متعهد به رعایت این قوانین هستند. این کنوانسیون ها با دو معاهده دیگر تکمیل شدند، پروتکل های الحاقی در مورد حمایت از قربانیان درگیری های مسلحانه 1977.

کنوانسیون ژنو بر اساس احترام به فرد و حیثیت او بنا شده است. حقوق کسانی که مستقیماً درگیر درگیری نیستند و کسانی که به دلیل بیماری، جراحت، اسارت یا هر علت دیگر قادر به جنگ نیستند باید محترم شمرده شود، از تأثیرات جنگ محافظت شود و توسط کسانی که تحت تأثیر جنگ قرار گرفته اند محافظت شود. به خسارات و خسارات بدون هیچ تبعیضی کمک می شود.

طبق پروتکل های اضافی، همه جانبازان جنگ باید محافظت شوند. این پروتکل ها همچنین تصریح می کند که طرف های درگیری و ارتش نباید به غیرنظامیان یا اهداف غیرنظامی حمله کنند و باید عملیات نظامی خود را مطابق با قوانین و مقررات بشردوستانه شناخته شده انجام دهند.

هنگامی که درگیری مسلحانه رخ می دهد، این کنوانسیون ها و پروتکل ها در هر شرایطی لازم الاجرا هستند. این قوانین در جنگ های غیر بین المللی نیز باید رعایت شود، جایی که فقط قوانین خاصی اعمال می شود. به طور کلی، اصول بشردوستانه باید در هر شرایطی رعایت شود. بنابراین قتل، شکنجه، تنبیه بدنی، قطع عضو، تجاوز جنسی، گروگانگیری، مجازات دسته جمعی، قتل های فراقانونی و هر گونه اعمال ظالمانه و توهین آمیز در هر زمان و در محل و به هر شکلی ممنوع است.

بر اساس کنوانسیون ژنو و پروتکل یک، هرگونه انتقام از مجروحان، بیماران، کشتی‌های غرق‌شده، پرسنل پزشکی و امدادی، کارکنان و خدمات دفاع مدنی، اسیران جنگی، غیرنظامیان، اماکن فرهنگی و غیرنظامی و محیط‌زیست طبیعی و تأسیسات و نیرو‌های انرژی است. ممنوع است.

در پایان باید گفت با تمام کسانی که اسلحه ندارند و عضو هیچ گروه متخاصمی نیستند باید رفتاری انسانی داشته باشند.

منابع: خلاصه کنوانسیون های ژنو صادر شده توسط کمیته بین المللی صلیب سرخ، کتاب “حقوق بشردوستانه در درگیری های مسلحانه” اثر فلک و دیگران و “چگونه قانون در جنگ محافظت می کند”

انتهای پیام/

[ad_2]
sorsec

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

سفیر ایران در اتریش به شناسایی سناتور آمریکایی پاسخ داد

[ad_1] سفیر ایران در اتریش در واکنش به توئیت یک سناتور آمریکایی که به صراحت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.