ستاره ای که 12000 سال دیگر به ستاره قطبی زمین تبدیل می شود

[ad_1]

مدیرعامل انجمن نجوم آماتوری ایران از اوج هجوم شهاب‌ها در آسمان روز جمعه 11 اردیبهشت ماه خبر داد و گفت: از ساعات اولیه روز جمعه و تاریک شدن آسمان تا بامداد روز شنبه 12 اردیبهشت ماه، شهاب‌ها قابل رویت بودند.

مهندس مسعود عتیقی در گفت وگو با ایسنا، وی پدیده ازدحام شهاب ها را از آن دسته پدیده های نجومی دانست که نه تنها توجه دوستداران دانش نجومی را به خود جلب می کند، بلکه عموم مردم نیز مایل به دیدن شهاب ها در این پدیده شگفت انگیز هستند.

او اولین بارش شهابی سالانه را باران شهابی «چانگی» یا «باران شهابی لیرید» توصیف کرد و خاطرنشان کرد که این ذرّه‌ای باقی مانده از دنباله‌دار تاچر است که او در تماس با جو زمین ایجاد کرده است.

عتیقی خاطرنشان کرد: اگرچه بارش های شهابی در سال 1401 عموماً با ماه کامل یا ماه های زیاد همراه است و تأثیر چندانی ندارد، اما با توجه به زمان طلوع ماه می توان در بارش شهابی پیش رو انتظار شهابی را داشت. نمایش شهاب سنگ چنگی

مدیرعامل انجمن نجوم آماتوری ایران تصریح کرد: امسال بارش شهابی در ساعت 22 و 30 دقیقه روز جمعه 11 اردیبهشت ماه 1401 به اوج خود می رسد و بدیهی است در این بارش از ساعات اولیه شب و تاریک شدن هوا می توان انتظار شهاب ها را داشت. آسمان تا صبح روز بعد

به گفته وی، روز شنبه 3 اردیبهشت ماه در آسمان تنها حدود ساعت 2:30 بامداد بود و برخی از شهاب های درخشان این باران دور از مناطق شهری و هوای آلوده و نور شهرهای بزرگ قابل مشاهده است.

وی با تاکید بر اینکه ZHR یا «بارندگی ساعتی» کم و حداکثر 20 شهاب در ساعت است، ادامه داد: شهاب ها در کل آسمان دیده می شوند.

عتیقی گفت: در جهت مخالف شهاب ها به یک نقطه در آسمان به نام «تابناک» می رسیم و در بارش شهابی چنگی، مرکز بارندگی نزدیک به ستاره «شاهین نشسته» (واقع در وگا) است. او آن را دارد.

ستاره ای که 12000 سال دیگر به ستاره قطبی زمین تبدیل می شود

صورت فلکی چنگ رومی (شالیاق) و موقعیت کانون باران چنگ

نکته جالب در مورد این ستاره (شاهین نشسته) این است که 12000 سال دیگر در جهت محور زمین به سمت این ستاره خواهد بود و به جای ستاره یهودی که ستاره قطبی امروز زمین است، ستاره 12000 ساله خواهد بود. بعد شمال آسمان

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران که به دنباله دار تاچر اشاره می کند، توضیح داد: در آوریل 1861، دنباله دار تاچر توسط آماتور آمریکایی به همین نام شناسایی شد و مدار آن به دور خورشید هر 415 سال است. این دنباله دار تا 254 سال دیگر از خورشید دیدن می کند و معمولاً 3 تا 4 سال قبل و بعد از عبور دنباله دار از منبع بارش در نزدیکی مهر تابان، می توان انتظار داشت که شهاب های زیادی را در بارش شهابی ببینیم.

او مدت گردش تاچر به دور خورشید را یک دوره نسبتا طولانی توصیف کرد و گفت که این باعث شد که این دنباله دار به عنوان دنباله دار میان دوره ای طبقه بندی شود.

عتیقی سرعت ازدحام شهاب ها هنگام برخورد با جو زمین را حدود 48 کیلومتر بر ثانیه عنوان کرد و گفت: این ذرات میلی متری و میکرومتری که بسیار کوچک هستند طی فرآیند خاصی که ایجاد می کنند از 80 تا 80 می باشد. زمین اصطکاک با اتم ها. جو خاکی، درخشان است و به هیچ ابزار رصدی نیاز ندارد و با چشم غیر مسلح و دور از شهرها امکان پذیر است.

انتهای پیام/

[ad_2]
sorsec

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

سفیر ایران در اتریش به شناسایی سناتور آمریکایی پاسخ داد

[ad_1] سفیر ایران در اتریش در واکنش به توئیت یک سناتور آمریکایی که به صراحت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.