خطر ابتلا به راشیتیسم و ​​پوکی استخوان در کودکان کم تحرک

[ad_1]

ایسنا/ آذربایجان شرقی این متخصص ارتوپد کودکان گفت: شیوع تاج گذاری و مجازی سازی طولانی مدت آموزش باعث افزایش خطر ابتلا به راشیتیسم و ​​پوکی استخوان در کودکان کم تحرک می شود.

دکتر دکتر در گفت وگو با ایسنا حسین اصلانی درباره نقش محدودیت های کرونری و حرکتی کودکان بر سیستم اسکلتی عضلانی کودکان گفت: مهمترین عارضه محدودیت حرکتی و کاهش تحرک افزایش وزن است که کلسترول و خون را بالا می برد. چربی ها بر وضعیت قلبی عروقی افراد تحت تاثیر منفی کاهش تحرک اما پیامدهای منفی تأثیرگذاری بر سیستم اسکلتی فرد را به همراه دارد.

وی گفت: فعالیت بدنی برای سلامت استخوان و اسکلتی عضلانی مهم است.

وی ادامه داد: سلامت سیستم اسکلتی- عضلانی در کودکان نوجوان اهمیت دو چندان دارد. بنابراین با کاهش تحرک، استخوان ها قوام و ثبات یک فرد سالم را نخواهند داشت، از سوی دیگر، این کاهش تحرک و چاقی که رخ می دهد، بر سیستم عضلانی نیز تأثیر منفی می گذارد. در واقع تحرک کمتر منجر به افزایش وزن می شود، اما با گذشت زمان، چاقی خود تحرک فرد را محدود می کند و کم تحرکی اغلب منجر به پوکی استخوان می شود.

اصلانی گفت: افزایش وزن منجر به کم تحرکی و به تبع آن سلامت عمومی فرد به ویژه سیستم قلبی عروقی و اسکلتی عضلانی می شود. اصلانی بیان کرد: البته کودکان با محدودترین فعالیت های بدنی مانند نشستن و ایستادن می توانند بالا و پایین شوند. وی گفت .. از پله ها بالا می روند و … برای اطمینان از سلامت سیستم اسکلتی عضلانی خود، علاوه بر این رژیم غذایی نقش مهمی دارد و از مصرف مواد غذایی که باعث افزایش وزن می شود خودداری شود.

وی خاطرنشان کرد: برای کودکان به ویژه کودکان در بزرگسالی منابع غنی ویتامین D و کلسیم و پروتئین به ویژه گوشت قرمز، حبوبات، غلات و … برای سلامت سیستم اسکلتی عضلانی بهتر است.

یک متخصص ارتوپد اطفال در قسمت دوم سخنان خود که به نقش رژیم غذایی و ورزش و فعالیت بدنی در قد کودکان می پردازد، گفت: قد انسان توسط عوامل متعدد و پیچیده ای کنترل می شود و نمی توان یک عامل را عامل اصلی دانست. در نظر گرفته می شود که اگر بین این عوامل مختلف مشکلات متعددی وجود داشته باشد، روی قد فرد نیز تاثیر می گذارد.

وی ادامه داد: مهمترین مسئله در رشد، عوامل ژنتیکی است. به عنوان مثال، یک نقشه ژنتیکی فردی را می توان روی 180 تنظیم کرد، اما تعدادی از عوامل محیطی و خارجی مانع از رسیدن آن به نقشه شده و ارتفاع نهایی متوقف می شود.

اصلانی خاطرنشان کرد: مهمترین عامل در دستیابی به این هدف ژنتیکی وضعیت تغذیه فرد است و در صورت داشتن رژیم غذایی سالم به ارتفاع نهایی نقشه ژنتیکی می رسیم. در غیر این صورت، ارتفاع نهایی از بین می رود.

وی افزود: در سنین رشد باید تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن از جمله پروتئین و ویتامین ها به اندازه کافی مصرف شود. زیرا سوء تغذیه یکی از علل رشد کم است.

وی درباره نقش فعالیت های ورزشی در افزایش قد کودکان گفت: اگرچه ورزش برای سلامتی انسان بسیار مهم است اما منجر به افزایش نهایی قد نمی شود و هیچ ورزشی باعث زمین خوردن کودکان نمی شود.

این فوق تخصص ارتوپدی اطفال افزود: البته برخی از فعالیت های ورزشی که با توانایی های فرد تناسبی ندارد، بالعکس می تواند منجر به رشد کم در کودکان شود. بنابراین برخی از فعالیت های ورزشی می تواند به صفحات رشد فرد آسیب برساند و این آسیب صفحه رشد در نهایت منجر به رشد کم فرد می شود. بنابراین در فعالیت های ورزشی باید به توانایی های کودکان توجه شود.

انتهای پیام/

[ad_2]
sorsec

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

سفیر ایران در اتریش به شناسایی سناتور آمریکایی پاسخ داد

[ad_1] سفیر ایران در اتریش در واکنش به توئیت یک سناتور آمریکایی که به صراحت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.