تصویب حق مسکن 650 هزار تومانی کارگران در هفته آینده

[ad_1]

با توجه به عملکرد کامل سامانه یکپارچه روابط کار، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هفته آینده از تایید و انتشار مصوبه افزایش حق مسکن کارگران خبر داد و گفت: مزایای افزایش حق مسکن.

به گزارش ایسنا، علی حسین رعیعتی فرد موضوع امنیت شغلی را یکی از مهمترین و اساسی ترین موضوعات عنوان کرد و گفت: طبق دستور رئیس جمهور باید این موضوع را ادامه دهیم که یکی از وظایف ما در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی امنیت شغلی است که به ثبات خاصی منجر شد و به همین منظور وزارت کار نظام جامع روابط استخدامی را ایجاد کرد و زیر سیستم ثبت قرارداد را در آن دید.
وی ادامه داد: به گفته وی همه کارفرمایان موظفند یک نسخه از قرارداد با کارگران را در این سامانه بارگذاری کنند، طبق ماده 10 قانون کار، قرارداد کار باید در 4 نسخه باشد، از امضای قراردادهای سفید جلوگیری کنید.
معاون وزیر کار در نشست خبری گفت: در دولت سیزدهم نیز اقدام جدیدی را اجرا کردیم و با تلاش وزیر کار سامانه ای به نام نظارت بر کار راه اندازی کردیم. این سامانه اکنون فعال و قابل دسترسی است و بازرسان کار ما باید از واحدهای تولیدی بازدید و قراردادهای کاری را بررسی کنند.
رعیتی فرد ادامه داد: این سامانه خود گزارش است و کارفرمایان باید یک سری اطلاعات قابل ردیابی را وارد این سامانه کنند و در صورتی که کارفرما این قرارداد را تحمیل نکند و کارگر بداند حقش ضایع شده است، می تواند به تشخیص مراجعه کند و کمیته نجات ” به اختلاف ما نگاهی بیندازید و شکایت کنید.
وی گفت: در آنجا از کارفرما تقاضای قرارداد کاری داریم که باید ارائه شود. تراکنش های مالی کارمند مورد بررسی مالی قرار می گیرد و باید متناسب با آنچه به عنوان حداقل دستمزد توسط شورای عالی کار تعیین و تصویب می شود باشد.
رعیتی فرد در خصوص کارفرمایانی که حق بیمه را به کارمند پرداخت نمی کنند و یا از وی قرارداد سفید دریافت می کنند، تصریح کرد: کارفرما موظف به پرداخت درصد 23 درصد حق بیمه است و قطعا دارای کد کارگاهی و قابل شناسایی و پیگیری است. کارفرما ندارند می توانند به کمیسیون های ارزیابی شکایت کنند و به دستور مراجع حل اختلاف از کارفرما قرارداد دریافت کنند.
معاون روابط کار وزارت کار از بهره برداری از سامانه جامع روابط کار در 6 ماه آینده خبر داد و گفت: این سامانه تا 6 ماه آینده به طور کامل به بهره برداری می رسد که بیش از 53 فرآیند را شامل می شود. حدود 17 فرآیند، مانند بیمه بیکاری در حال استفاده
ولی اسماعیلی – رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس – نیز درباره نظام جامع روابط کار گفت: نظام نظام خوبی است اما دیر شده است.
وی در خصوص نظارت بر قراردادهای سفید امضا شده توسط کارگران گفت: ما به عنوان مجلس وظیفه داریم بر این موضوع نظارت داشته باشیم تا این سامانه زودتر راه اندازی شود. تصور من این است که 80 درصد مشکلات قراردادهای امضا نشده حل می شود.
اسماعیلی گفت: این سیستم باید جنبه تنبیهی هم داشته باشد چرا که بسیاری از کارگران از ترس اخراج وارد آن نمی شوند و اگر جنبه تنبیهی برای کارفرما داشته باشد، کارفرمایی که بخواهد با پیش بینی مالیات یا مالیات، کارگری را اخراج کند. مسائل دیگر.” نگرانی کارگران در مورد پیگیری دستمزد و اخراج کارگران را از بین ببرید.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس درباره اصلاح ماده 5 قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی نیز گفت: کلیات این طرح و برخی از مواد آن بیش از یک ماه در جلسه علنی مجلس به رای گذاشته شد.

اسماعیلی افزود: در حال حاضر برای رفع ابهام به کمیسیون اجتماعی برگردانده شده است که در اسرع وقت به مجلس برمی گردیم زیرا این درخواست کارگران ساختمانی در کشور است و ما در مجلس اعلام آمادگی کرده ایم. این رابطه.”
وی گفت: اکنون حدود یک میلیون و 100 هزار کارگر ساختمانی داریم که دارای کارت صلاحیت هستند و 200 هزار تا 300 هزار نفر نیز کارت صلاحیت دریافت نکرده اند. از این تعداد یک میلیون و 100 هزار کارگر دارای کارت صلاحیت، نزدیک به 700 هزار نفر بیمه و 400 هزار نفر پشت نوبت هستند.
اسماعیلی افزود: سازمان تامین اجتماعی از دولت پولی دریافت نمی کند و توان مالی برای پرداخت بیمه 400 هزار نفر را ندارد، بنابراین برای کمک به سازمان تامین اجتماعی این قانون را اصلاح کردیم.
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای ملی تصریح کرد: قبلاً موضوع بیمه از پروانه ساختمانی گرفته می شد که برای بیمه کارگران ساختمانی کافی نبود اما محاسبات اخذ پول از کارفرما را اصلاح کردیم و هزینه ها را افزایش دادیم. پروانه ساختمانی برای یک متراژ ساختمانی. «مثلاً در متراژ ساختمان، واحدهای 100 متری واقع در منطقه 1 تهران مبلغ بیشتری و واحدهای واقع در شهرهای در معرض خطر درصد کمتری دارند.
اسماعیلی افزود: از این قانون برای پوشش 400 هزار مظلوم جامعه که بیمه نیستند استفاده می کنیم و در واقع قانون سازمان تامین اجتماعی را موظف کرده است که تمام کارگران ساختمانی و فصلی را ظرف دو سال بیمه کند.
معاون وزیر کار گفت: دولت و وزارت کار کارگران ساختمانی را بیمه می کنند تا دغدغه های کارگران ساختمانی برطرف شود، در گذشته تعداد بسیار کمی از کارگران ساختمانی بیمه می شدند و تعدادی هم در پس زمینه هستند که امیدواریم این بیمه شود. از مزایای بیمه استفاده خواهد کرد.”
به گفته رعیتی فرد، بیشترین حوادث ناشی از کار در کارگاه های ساختمانی اتفاق می افتد و اگر موضوع بیمه کارگران ساختمانی حل شود، کمک شایانی به جامعه کارگری ساختمانی خواهد کرد.
وی درباره تصویب افزایش حق مسکن کارگران نیز گفت: پس از تصویب شورای عالی کار، حق مسکن کارگران از 450 هزار تومان به 650 هزار تومان افزایش یافت. پیشنهاد شورای عالی کار باید به تصویب هیأت وزیران برسد که در دستور کار هیئت دولت قرار دارد و هفته آینده تصویب و منتشر می شود تا جامعه کارگری نیز از افزایش حق مسکن بهره مند شوند.
انتهای پیام/

[ad_2]
sorsec

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

دومین پیروزی فوتبالیست های ناشنوا مقابل هلند زیر باران شدید

[ad_1] تیم ملی فوتبال ناشنوایان کشورمان در دومین دیدار بازی های المپیک برزیل با نتیجه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.