بررسی رابطه بین نرخ تورم و بحران آب در ایران

[ad_1]

یک کارشناس ارشد مدیریت آب گفت: اقتصاد تورمی ایران در اقتصاد رسمی محصول اقدامات نظام مند اقتصاد بازار است و بحران آب و ضریب کاهش جمعیت کشور و مهاجرت 30 تا 50 میلیون نفر از فلات را تسریع می کند.

داریوش مختاری در گفت وگو با ایسنا، گفت: برای شناسایی ارتباط تورم و کارکرد آن در ارتباط با بحران آب ایران، ابتدا باید ریشه های افزایش تورم را در اقتصاد ایران جستجو کرد تا به این بحران پایان داد. وی در مدیریت آب ایران گفت: بر این اساس به محض کنترل تورم می توان تا حد زیادی بحران آب را کنترل کرد.

او اضافه کرد؛ پذیرش رویدادهای اقتصادی فردی در اقتصاد رسمی چارچوب تحلیلی مناسبی برای تحلیل تورم است که به سیاست پولی و مالی در اقتصاد کلان کشور اشاره دارد. متغیرهای کلان اقتصادی می توانند تورم را به شدت کنترل کنند. در زمینه اقتصاد کلان، تشخیص روابط بین متغیرهای کلان بسیار دشوار است.

این کارشناسی ارشد مدیریت منابع آب بیان می کند که ابزارهای اقتصادسنجی مبتنی بر روندهای گذشته یا داده های مقطعی مورد استفاده برای شناسایی رویدادهای اقتصادی آینده نیز ماهیت انتزاعی دارند و تا حد زیادی در دنیای عمل و تصمیم گیری های سیاستی قرار دارند. وی با بیان اینکه «اما بر اساس این منطق که افزایش نرخ سود در اقتصاد انگیزه و سرعت بهره برداری از منابع طبیعی اعم از تجدیدپذیر و تجدیدناپذیر را افزایش می دهد»، گفت: آگاهی از نحوه برخورد با آسیب شناسی مشکل.

به گفته مختاری چه بر سر اقتصاد ایران آمد. نگاه به بحران آب از این دریچه هرگز به معنای کنار گذاشتن مدیریت آب و بازنگری در قوانین آب و اصلاح نظام بهره برداری از آب در کشاورزی نیست. قانون توسعه و بهینه سازی مصرف آب در شهرها و روستاها که باید زودتر اجرایی شود نیز متوقف شده است.

وی تاکید کرد: منابع تورم در اقتصاد ایران متنوع است و معمولاً شامل تورم مورد انتظار، تورم ناشی از نرخ بالای سود بانکی، تورم ناشی از افزایش هزینه های تولید، تورم ناشی از کاهش ارزش ریال و تاثیر است. وی با اشاره به بالا بودن هزینه های واردات کالاهای اساسی و به دنبال آن افزایش هزینه های تولید یا قیمت پایه و تورم ناشی از افزایش هزینه های ساخت و ساز، گفت: معمولاً نوسان قیمت ها اندک و درصد افزایش در سبد خرده فروشی اندک است. عرضه کالا

این کارشناس ارشد مدیریت آب ادامه داد: به بیان ساده اگر حجم تقاضا بیش از عرضه باشد تورم یا افزایش سطح کلی قیمت خرده فروشی سبد نسبت به سال یا سال های قبل رخ می دهد. ماهیت تورم مورد انتظار مشخص است. در اقتصاد تورمی، رشد تورم همواره در پیش بینی فعالان اقتصادی و آحاد جامعه مورد انتظار است، بنابراین نرخ تورم بدون کمبود کالا افزایش خواهد یافت.

به گفته مختار، اما عرضه و تقاضا برای سبد خرده فروشی کالا معمولاً یکسان است و با بی توجهی به توزیع کالا و خدمات و چهره عدالت اجتماعی و با اندکی احتیاط، حداقل تورم فزاینده در اقتصاد ایران افزایش می یابد. نه به دلیل کمبود کالا و خدمات، انتظار می رود تورم ناشی از کمبود یک سری کالا به ویژه مواد غذایی باشد، این اتفاق با وجود سفره های زیرزمینی زیاد در کشور و کمبود تولید (تامین) غذا در آینده رخ خواهد داد. سال ها منطقی است (و از نظر ذهنی انتظار نمی رود که به اندازه تورم باشد) قابل پیش بینی است.

وی گفت: افزایش نرخ سود بانکی وام یا سپرده بانکی منجر به ناکارآمدی در تولید و اشتغال می شود. با بدتر شدن زیرساخت های تولید، هزینه های تولید افزایش می یابد.» تورم افزایش هزینه های تولید را به دنبال دارد که بر اقتصاد کشور تأثیر می گذارد.

کارشناس ارشد مدیریت منابع آب گفت: اجرای طرح های عمرانی کشور به ویژه در زمینه فروش اوراق که در راستای کاهش رکود تورمی انجام می شود، به دلیل بالا بودن و بی نظمی های آن احتمالاً ناشی از برنامه ریزی برای کاهش است. تورم. تورم میان مدت را فراهم می کند. بنابراین با بهره برداری شتابان از منابع طبیعی، هزینه های مستقیم بهره برداری برای همیشه به شدت افزایش می یابد و تاثیر زیادی بر افزایش هزینه های تولید خواهد داشت. همچنین کمبود آب در نزدیک به یک میلیون حلقه چاه کشاورزی که به دلیل عدم بازپرداخت هزینه های جانبی بهره برداری از این منابع، عملا بخش زیادی از کشاورزی را ورشکست کرده است. در این شرایط، ناکارآمدی منابع با افزایش تورم مرتبط است و اقتصاد تورمی را بیش از هر زمان دیگری در آستانه فروپاشی قرار می دهد. آنچه گفته شد به اقتصاد رسمی اشاره دارد.

مختاری با بیان اینکه هر یک از عوامل فوق در اقتصاد رسمی قابل سنجش، ارزیابی و سیاست گذاری هستند، گفت: به محض ظهور اقتصاد غیررسمی، اقتصاد بحرانی می شود و کنترل آن بسیار سخت می شود، اما اقتصاد ایران خاکستری تا یک بخش تاریک که تقریباً همه نظریه های اقتصادی را به حاشیه می برد. یک فعالیت معمولی را می توان بخش خاکستری اقتصاد ایران نامید. اقتصاد رو به رشد که جنبه تاریک اقتصاد بود نیز به افزایش تورم کمک می کند.

وی بیان کرد: بر اساس محاسبات مختلف یا اظهارات مختلف 30 تا 60 درصد اقتصاد کشور شامل اقتصاد خاکستری می شود. در اقتصاد غیررسمی، بدترین اتفاقی که می تواند بیفتد، رد محاسبات هزینه های زیست محیطی و ناعادلانه بودن پروژه ها در نتیجه سازوکار نسبتا پیچیده ای است که تورم را افزایش می دهد. اقتصاد غیررسمی با معافیت های مالیاتی، وام های کلان بانکی با وثیقه کافی یا بدون وثیقه و عدم بازپرداخت و قاچاق کالا و ارز در دست اقتصاد غیررسمی است.

به گفته این کارشناس ارشد مدیریت آب، شاهد هستیم که دلایل زیادی برای افزایش نرخ تورم در اقتصاد ایران وجود دارد. به محض افزایش تورم، دقیقاً همان جایی است که افراد احساس می کنند می توانند ارزش فعلی بهره برداری از منابع طبیعی (به ویژه زمین شهری، زمین های ساحلی، منابع جنگلی و منابع آب زیرزمینی) و غیره را افزایش دهند. امروز با سادگی بهره برداری شتابان معطل نشوید، تورم منابع کارآمد خواهد بود. جایی که غارت امروز منابع طبیعی ارزش واقعی (نه واقعی) این منابع را در یک دوره چند ساله چند برابر می کند.

مختاری گفت: وقتی تحلیلی از آسیب شناسی موضوع ارائه می شود، راه حل ها مانند ترمیم آسیب های وارده به اقتصاد است و این اقدام برای حل مشکل یعنی بحران آب بسیار کمک کننده خواهد بود. میدان را به حال خود رها کنید. یا به گونه ای مداخله کرد که تمام مکانیسم های عادی بازار را مختل کند. هر دو وضعیت به یک اندازه برای یک اقتصاد پویا خطرناک هستند.

وی افزود: تجربه اقتصاد تورمی ایران نشان می دهد که مداخلات پی در پی دولت در اقتصاد و تجربه اقتصاد دستوری حداقل از نظر افزایش تورم از حداقل مداخله معمول دولت در اقتصاد آزاد ریسک بیشتری داشته است. وزن مداخله و کنترل متغیرهای اقتصادی بسیار مهم است.

انتهای پیام/

[ad_2]
sorsec

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

دوست دارم حسون صدایم کنند / مهاجرانی بعدها به اشتباهش اعتراف کرد!

[ad_1] ایسنا/خوزستان به پله ایران و مروارید سیاه فوتبال ایران معروف است اما دوست دارد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.