بال ولو ( شیر توپی Ball Valves) چیست؟

بال ولو ( شیر توپی – Ball Valves) چیست؟
بال ولو

از شیر توپی نمی توان برای عبور مخلوط مایع و جامد استفاده کرد زیرا تجمع ذرات معلق و باقی مانده باعث نشت دریچه می شود. برای عبور مخلوط مایع و جامد نمی توان از شیرهای بال ولو استفاده کرد، چون تجمع ذرات معلق و باقی مانده باعث نشت دریچه می گردد. در طراحی سری Top entry، بدنۀ شیر به گونه ای طراحی می شود که بخش توپی از بالا قابل دسترسی باشد. در طراحی Top entry هرچقدر اتصالات کمتر باشد، میزان نشتی های احتمالی نیز کاهش خواهد یافت. شیر توپی سه راهی و چهارراهی نیز موجود است. بنابراین برای انتخاب یک بال ولو مناسب باید سه معیار مهم درجه حرارت، سایز، فشار کاری در نظر گرفته شود. شیر بال ولو (ball valve) یا شیر توپی از مهمترین شیرآلات صنعتی و تجهیزات های اصلی برای انسداد و تنظیم جریانات سیال (نفت، گاز، بخار و غیره) در صنایع پتروشیمی به شمار می رود. شرکت کستل CASTEL تامین کننده پیشرو در قطعات تبرید و تهویه مطبوع که در کشور ایتالیا به فعالیت می پردازد درسال 1961 تا به امروزنام خود را به لطف نوآوری برای تسخیر بازارها نه تنها در ایتالیا بلکه در جهان به ثبت رسانده است.شیر توپی (بال ولو) یکی از محصولات کستل بوده که با طراحی پیشرفته با اکثر مبردها سازگاری دارد.بال ولو ها ی کستل BALL VALVE به 2 دسته ی مهره ای و جوشی تقسیم می گردند و با بدنه ی برنجی واتصالات مسی تولید و عرضه می گردد.بال ولو با چرخش 90 درجه ای یک توپ فلزی که به شکل تو خالی می باشد موجب قطع و وصل جریان و حرکت سیال می گردد.

در طراحی این قطعه از چرخش صفر تا نود درجه ای بال استفاده می شود.به طوری که با چرخش سیال(نفت،گاز،بخار) جریان یا مسیر بال را قطع و وصل می کند. این امر به ویژه در سیستمهای هوای فشرده کاربرد دارد که فشردهسازی در آن فضای کاری ایمنتری را ایجاد میکند. بال ولو ونت دار این فشار ناخواسته را از طریق دریچه موجود بر روی توپ تخلیه میکند. مورد استفاده این شیرهای پرده ای در صنایع غذایی و بهداشتی بوده ولی در صنایعی که اسیدها و مواد خورنده یا ممواد سایند مثل سیمان کاربرد دارد از ولوها یلاستیکی استفاده می گردد. شیرهای فلوتینگ امکان باز و بسته جریان را به صورت دو طرفه (همانند نوع Trunnion) فراهم می کنند. این نوع خاص از شیرهای توپی در طراحی فلوتینگ یا ترونیون، با هر نوع انتهای شیری (فلنج، سوکت یا اتصال رشته ای) و مواد مختلفی از پلاستیک گرفته تا کربن، آلیاژ و فولاد ضدزنگ موجود است. شیرهای توپی فلوتینگ و ترونیون با طراحی “ورودی جانبی” و “ورودی بالا” در دسترس هستند. شیرهای توپی ورودی بالا به دلیل جنس بدنه شان، در مقایسه با شیرهای ورودی جانبی، نیاز به آزمایش های غیر مخرب بیشتری دارند. می باشند. در این شیرها به دلیل بالا بودن سرعت عملکرد و همچنین بهره بردن از طراحی ساده کاربردهای زیادی دارند.

قابلیت استفاده در سیستمهای کنترلی را ندارند.

باشد. شیر توپی به جهت تخصصی بودن استانداردهای طراحی حتما باید با راهنمایی یک متخصص انتخاب شود. یکی دیگر از دلایل پرکاربرد بودن بال ولو آب بندی قابل قبول و دوام این قطعه می باشد.این قطعه به نسبت شیرآلات دیگر در جریان های آلوده مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد. واقعیت این است که شیرهای بال ولو قابلیت استفاده در سیستمهای کنترلی را ندارند. ولو های با پورت کاهش یافته به دلیل اینکه قیمت کمتری دارند پر کاربردتر هستند. در بدنه شیر پرده ای پورت های ورودی و خروجی قرار دارند که با فشار بر دیافراگم عمل قطع جریان در پورت ها اتفاق می افتد. شیرهای توپی به اندازۀ شیرهای گلوب برای کنترل جریانات سیال دقیق نیستند زیرا به جای موقعیت های افزایشی، دارای چرخش های (0، 45 و 90 درجه) می باشند. این به دلیل دقت نسبتاً محدود آن در کنترل سرعت جریان است. • به دلیل حفرههایی که در اطراف توپ و نشیمنگاه این شیر قرار دارد برای استفاده در کاربریهایی که سیال آن به نیمه مایع (ترکیب مایع و جامد) است، مناسب نمیباشد. در مواردی که با یک سیستم فرآیند برودتی سر و کار داریم، ممکن است بال ولو استاندارد دچار نشتی شده، شیر خراب شده و یا حتی منفجر شود، که این به دلیل افزایش فشار داخلی ناشی از فرآیند طبیعی گرم شدن سیستم برودتی است. Th is da ta has been g ener​at ed wi th GSA Conte nt​ Generator DE MO.

برای انتخاب یک شیر توپی مناسب لازم است به مواردی مثل فشار جریان، دمای سیال، تعداد مجراهای مورد نیاز، جنس بدنه و … به طور کلی شیرهای کمتر از قطر 2 اینچ (5 سانتی متر)، دارای 2 قطعه از سه قطعۀ بدنه فورج هستند. این نوع شیر پیکربندی و تنظیمات مختلفی دارد، برای مثال میتوان آن را به صورت سه راه، چهار راه، پنج راه و … شیرهای توپی ورودی بالا دارای ساختاری یکپارچه بوده (ساخته شده توسط یک قطعه واحد) اما شیرهای ورودی جانبی مونتاژ دو یا سه تکه دارند. معمولا یک شیر توپی دارای دو ورودی (یا دو راه) است. ذرات زاید یا جامد در سرویس لولهکشی میتوانند جمع شوند و در حفرههای زیر بال و اطراف تنه و یا نواحی مفصل افقی گیر کنند. به جمع بندی مقاله بال ولو چیست رسیدیم. هنگامی که ولو ها دارای سیت های نرم هستند، طراحی آنها باید پیوستگی الکتریکی بین بال و بدنه را با استفاده از یک دستگاه آنتی استاتیک تضمین کند. بال ولو ها عموما نرم هستند که آنها را برای خدمات ساینده نامناسب میسازد. در مقاله بال ولو چیست قصد داریم بیشتر با شیر های توپی و انواع آن آشنا شویم. در ادامه مقاله بال ولو چیست دسته بندی های متنوع شیر های توپی را بر میشمریم.

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

دوست دارم حسون صدایم کنند / مهاجرانی بعدها به اشتباهش اعتراف کرد!

[ad_1] ایسنا/خوزستان به پله ایران و مروارید سیاه فوتبال ایران معروف است اما دوست دارد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.