ارتباط بین آلودگی هوا و بروز و عود بیماری التهابی روده

[ad_1]

یافته های یک مطالعه مروری سیستماتیک نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض ذرات معلق در بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده با شروع و عود بیماری مرتبط است.

به گزارش ایسنا، مولتیپل اسکلروزیس یا التهاب؛ این یک اختلال عصبی التهابی سیستم عصبی مرکزی (CNS) است که بیش از ده میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. مطالعات متعدد نقش عوامل محیطی و بیولوژیکی را در شروع یا پیشرفت بیماری التهابی روده نشان می دهد.

آلودگی هوا وجود ترکیباتی مانند ذرات معلق (PM)، گازها (مانند ازن، مونوکسید کربن، اکسیدهای گوگرد و نیتروژن)، فلزات سنگین (مانند سرب، مس و منگنز) و ترکیبات آلی (باکتریایی و غیره) است. . .

قطعات؛ آنها حاوی ذرات با قطر 10 و 2.5 میکرومتر (به ترتیب PM10 و PM2.5) هستند و می توانند با تنفس در جریان خون، ریه ها و سیستم عصبی نفوذ کنند. اخیرا، تعداد فزاینده ای از مطالعات اپیدمیولوژیک بر روی یک عامل خطر فرضی برای قرار گرفتن در معرض آلاینده های هوا و حساسیت به ام اس متمرکز شده اند. چندین مطالعه نشان داده اند که بروز و عود بیماری التهابی روده با غلظت بالاتر ذرات معلق مرتبط است. با این حال، همه محققان به نتایج مهمی نرسیدند. در نتیجه، رابطه بین قرار گرفتن در معرض ذرات معلق و تخلیه هنوز غیرقابل پیش بینی است.

در نتیجه، محققان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مطالعه سیستماتیکی را در مورد رابطه بین قرار گرفتن در معرض ذرات معلق و بیماری التهابی روده انجام دادند.

برای انجام این مطالعه مروری و فراتحلیلی سیستماتیک، کلمات کلیدی مرتبط شناسایی و با جستجوی کلمات کلیدی مرتبط در پایگاه‌های اطلاعاتی بین‌المللی استخراج شدند. کیفیت این مقالات نیز توسط دو محقق مورد ارزیابی قرار گرفت. در پایان 10 مورد با کیفیت مورد نیاز مورد بازرسی قرار گرفت.

یافته‌های این مطالعه متاآنالیز نشان می‌دهد که مطالعات بیشتر و بیشتری به اثرات عصبی آلاینده‌های هوا مانند ذرات معلق اشاره می‌کنند. با این حال، به دلیل مطالعات محدود موجود، در حال حاضر نمی توان نتیجه گیری قطعی در مورد قرار گرفتن در معرض ذرات معلق و بروز و عود التهاب گرفت.

در این بررسی سیستماتیک و متاآنالیز، 10 مطالعه از شش کشور برای بررسی کامل رابطه بین قرار گرفتن در معرض ذرات معلق 2.5 و 10 میکرونی در بروز و عود بیماری التهابی روده مورد ارزیابی قرار گرفت. یافته های این مطالعه نشان داد که قرار گرفتن در معرض ذرات معلق (PM2.5 و PM10) به طور قابل توجهی با بروز و عود بیماری التهابی روده مرتبط است. همچنین همبستگی بین ذرات معلق 10 میکرونی و Umus بیش از 2.5 میکرون بود. با این حال، یک بررسی سیستماتیک و متاآنالیز ارتباط بین اختلالات عصبی و ذرات 2.5 میکرون نشان می دهد که تعداد کمتری از مطالعات ذرات 2.5 میکرونی ممکن است علت احتمالی باشد.

مطالعات انجام شده در این مطالعه نشان می دهد که تمام مطالعاتی که رابطه بین ذرات معلق و کاهش را بررسی می کنند در اروپا، ایالات متحده و کانادا انجام شده است، در حالی که سطح آلودگی در جهان سوم و خاورمیانه بالاتر است. به این دلیل؛ مطالعات بیشتری برای ارزیابی دقیق‌تر اثرات نامطلوب قرار گرفتن در معرض ذرات در بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده، به‌ویژه در کشورهای جهان سوم و خاورمیانه، مورد نیاز است.

به طور کلی، نتایج این مطالعه نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض ذرات معلق در بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده با شروع و عود بیماری مرتبط است.

در انجام این پژوهش، فاطمه لطفی، مرجان منصوریان، امید میر معیب، سروش نژداقی، وحید شایگان نژاد و نفیسه اسماعیلی; پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با یکدیگر همکاری کردند.

یافته های این مطالعه در ژوئن سال جاری در مجله Neuroimmunomodulation به عنوان یک مقاله علمی با عنوان “ارتباط بین قرار گرفتن در معرض ذرات معلق و مولتیپل اسکلروزیس: یک بررسی سیستماتیک و متاآنالیز” منتشر شد.

انتهای پیام/

[ad_2]
sorsec

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

دومین پیروزی فوتبالیست های ناشنوا مقابل هلند زیر باران شدید

[ad_1] تیم ملی فوتبال ناشنوایان کشورمان در دومین دیدار بازی های المپیک برزیل با نتیجه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.