آیا بازدید از دانشگاه مهم است؟ – ایسنا

[ad_1]

رایگان و پیام جهانی ندارد. هر ساله تعداد زیادی از جوانان به دانشگاه می روند. رشته های مختلف، دانشکده های مختلف و دانشگاه های مختلف. جامعه ایران سال هاست که پذیرش هر جوان پس از پایان دبیرستان در دانشگاه را جزئی از زندگی می داند. اما اهمیت و فایده تحصیل در دانشگاه چیست؟ حضور در دانشگاه و ادامه تحصیل در رشته های مختلف چگونه می تواند به تعالی جامعه کمک کند؟ این را امان الله قرایی مقدم توضیح می دهد.

این جامعه‌شناس درباره تعداد دانش‌آموزان و تأثیر آن بر فرهنگ و جامعه به ایسنا گفت: یک کشور بدون «بی سوادی» می‌تواند موفق باشد. افراد تحصیلکرده (به ویژه تحصیلکرده های دانشگاهی).

وی درباره رشد روزافزون پذیرش زنان در دانشگاه افزود: خوشبختانه حدود 53 درصد از فارغ التحصیلان و دانشجویان دانشگاه های ایران را زنان تشکیل می دهند که سال ها پیش طی تحقیقات و مطالعاتی توسط باسیل برنشتاین نیز تایید شد.

قرائه مقدم پس از بحث درباره آموزش زنان، درباره تاثیر آن بر کودکان گفت: نقش مادران تحصیل کرده در فرهنگ لغات کودکی که تازه وارد مدرسه شده است. تعداد کلماتی که او می داند و درک او از محتوا مشخص است. نقش آموزش مادر در موفقیت یادگیری دانش آموزان مناطق 13 و 14 تهران بسیار مهم است. زیرا میانگین معدل این کودکان دو امتیاز بیشتر از سایر دانش آموزانی است که مادر تحصیل کرده ای ندارند. این آمار برای دانش آموزانی که مادر معلم دارند نیز 2.5 امتیاز بیشتر است.

وی ادامه داد: آموزش و پرورش شاخص توسعه است. همه چیز برای محاسبه شاخص توسعه محاسبه می شود. تعداد پزشک به ازای هر بیمار، تعداد تخت‌های بیمارستانی، تعداد تحصیل‌کردگان بر اساس جمعیت، تعداد زنان تحصیل‌کرده بر اساس کل جمعیت زنان و ده‌ها شاخص دیگر. در ایران حدود 13 تا 14 میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی هستند. هر چه میزان تحصیلات در کشور به ویژه تحصیلات دانشگاهی بیشتر باشد، موفقیت آن بیشتر است. اما مهمترین مسئله این است که کشور نیاز به ارزیابی دارد. این به معنای افزایش تعداد فارغ التحصیلان در حوزه های مورد نیاز است. ظرفیت پذیرش دانشجو باید به میزان مورد نیاز اقشار مختلف جامعه فراهم شود. افراد تحصیل کرده تمایل دارند به جامعه فرزندان بهتر، مادران و پدران بهتر، اقتصاد خانواده سالم تر و کمتر در معرض آسیب های اجتماعی بدهند، اما اینکه آیا دولت از این نیروی کار به خوبی استفاده می کند، سوال دیگری در ایران است. این خیلی اتفاق نمی افتد؛ حدود 30 درصد از فارغ التحصیلان دانشگاه بیکار هستند. آموزش و پرورش و دانشگاه شاخص توسعه، رشد و پیشرفت هستند.

در جمعیت شناسی و جامعه شناسی موضوعی وجود دارد که به هزینه سرانه یک فرد در جامعه می پردازد. قرایی در مورد سرمایه ای که برای رشد و تکامل هر کودک صرف می شود، گفت: «از لحظه ای که اسپرم در رحم تشکیل می شود، هزینه های هر فرد شروع می شود. حداقل 500 میلیون تومان از بدو تولد برای نر استفاده شده است. اگر این شخص تلف شود، دولت ضرر خواهد کرد. باید برای فارغ التحصیلان دانشگاهی که این همه هزینه کرده اند استفاده شود.

آیا بازدید از دانشگاه مهم است؟

“در سال 1929، کالین کلارک، اقتصاددان استرالیایی، این نظریه را ارائه کرد که در بیشتر شرکت ها مزیت در سه بخش خلاصه می شود؛ بخش اول کشاورزی، بخش دوم صنعت، بخش سوم خدمات (این شامل پزشکان، معلمان می شود. ، کارکنان اداری و … جامعه موفق جامعه ای است که بتواند این نیروی تحصیل کرده را به جای رها کردن پس از فارغ التحصیلی در جای مناسب به کار گیرد.

امان الله قراییه مقدم در پایان درباره توسعه کشورها گفت: «اصل اساسی توسعه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی است. از دیدگاه استاد دانشگاه هاروارد و جامعه شناس و جامعه شناس توسعه، بنجامین هیگینز، بسیاری از کشورها درآمد ارزی بالایی دارند، اما وابستگی اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی لزوماً پیشرفته نیست. بنجامین هیگینز، جوزف شومپیتر، استانیسلاس گوستاویچ استروملین، سایمون کوزنتس، آلفرد مارشال، جاکوب مینسر و بسیاری از دانشمندان دیگر در زمینه‌های مختلف تاکید زیادی بر نقش نیروی کار و تولید علم و دانش دارند. دانشگاه ها همچنین نقش مهمی در توسعه فرهنگی، رشد جامعه، افزایش درک، دانش و بینش و انتخاب سبک زندگی سالم تر ایفا می کنند.

انتهای پیام/

[ad_2]
sorsec

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

سفیر ایران در اتریش به شناسایی سناتور آمریکایی پاسخ داد

[ad_1] سفیر ایران در اتریش در واکنش به توئیت یک سناتور آمریکایی که به صراحت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.